Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
C-Green: Mokre osady ściekowe przekształcone w czysty biowęgiel InnoEnergy
Raport „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2020” Instytut Energetyki Odnawialnej

Skarb Państwa chce odkupić spółkę odpowiedzialną za przygotowanie budowy elektrowni jądrowej

a+a-    Powrót       05 października 2020       Energia   

Skarb Państwa i właściciele spółki PGE EJ1, odpowiedzialnej za przygotowania do budowy elektrowni jądrowej podpisali list intencyjny, dotyczący nabycia przez państwo 100 proc. udziałów w spółce do końca 2020 r.

70 proc. udziałów w PGE EJ1 ma PGE, a po 10 proc. Enea, KGHM i Tauron. Wszystkie cztery spółki poinformowały w czwartek o podpisaniu ze Skarbem Państwa listu intencyjnego. W imieniu Skarbu Państwa, reprezentowanego przez Prezesa Rady Ministrów, list podpisał Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski.

List nie pociąga ze sobą zobowiązania stron do dokonania transakcji, a decyzja uzależniona będzie od wyników negocjacji oraz spełnienia innych warunków określonych w przepisach prawa lub dokumentach korporacyjnych. - Branża energetyczna jest obecnie na etapie głębokiej transformacji i tak duża inwestycja w projekt jądrowy przekracza możliwości finansowe spółek energetycznych - podkreślił prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Stąd list, umożliwoający otwarcie negocjacji nad możliwością przejęcia przez administrację rządową całości inwestycji w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce – wyjaśnił Dąbrowski.

Czytaj też: [WYWIAD] Elektrownia jądrowa w Polsce. Czy jest nam potrzebna?

PGE EJ 1 jest spółką celową odpowiedzialną za przygotowanie i realizację inwestycji polegającej na budowie i eksploatacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Obecna działalność spółki obejmuje opracowanie Raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko (Raport OOŚ) oraz Raportu Lokalizacyjnego. Jednocześnie kontynuowane są badania lokalizacyjne i środowiskowe w dwóch rozważanych wariantach lokalizacyjnych: „Lubiatowo-Kopalino” oraz „Żarnowiec” na Pomorzu. Zakończenie prac nad raportami zaplanowano na drugą połowę 2021 roku.

Zgodnie z planami rządu, od 2033 r. co dwa lata mają być uruchamiany kolejne bloki jądrowe. W sumie ma ich być sześć w dwóch lokalizacjach, sumaryczna moc ma wynosić 6-9 GW.(PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Elektrownia jądrowa w Polsce. Czy jest nam potrzebna? (30 września 2020)Powołanie wiceprezesa Państwowej Agencji Atomistyki (11 września 2020)Kolejny konieczny etap dla PEP2040 to transparentne konsultacje (09 września 2020)Nowy dyrektor Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych (02 czerwca 2020)Miks energetyczny coraz bardziej zależny od gry rynkowej (26 maja 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony
Sprawdzone zielone technologie made in Poland