
W ostatnim czasie obserwuje się wzrastający problem zanieczyszczania rzek. Są to śmieci wyrzucane przez ludzi wprost do rzek i zbiorników wodnych. Alarmujące są również sytuacje zanieczyszczenia wód ściekami.
Dlatego Wody Polskie apelują, do wszystkich o reakcję. Substancje chemiczne, które wraz ze ściekami przedostają się do wód, jak również zanieczyszczenia uwalniające się ze śmieci stałych wyrzuconych do rzek czy pozostawionych w ich okolicach, stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi i dla środowiska przyrodniczego.
1,5 tony śmieci zbierane z wrocłwskiego nadbrzeża w każdy weekend
Wody Polskie monitorują stan rzek i zbiorników wodnych. Do ich kompetencji należy usuwanie odpadów mało-i wielkogabarytowych z koryt rzek. Niemniej problem porzucania śmieci w okolicy rzek i zbiorników wodnych jest tak masowy, że pracownicy regularnie angażują się również w akcje sprzątania brzegów rzek. Przykładowo na odcinku 1 km nabrzeża we Wrocławiu, w sezonie wiosenno-letnim, po weekendzie zbierane jest 1,5 tony śmieci.
Czytaj: Poznań: Uprzątnięto ponad 1,5 tony odpadów z dna Warty
Problem zaśmiecania niestety będzie istniał, póki nie wzrośnie świadomość społeczna, że porzucanie śmieci stwarza ryzyko skażenia wód. Co jest niebezpieczne dla ludzi i środowiska przyrodniczego. Dlatego też potrzebne jest wspólne działanie Wód Polskich, lokalnych społeczności i władz gmin. Mając to na uwadze, regionalne jednostki Wód Polskich podejmują wspólne działania z samorządami. Przykładem jest regionalny zarząd Wód Polskich we Wrocławiu, gdzie problem zanieczyszczania wód i zaśmiecania terenów przyległych występuje na bardzo dużą skalę. RZGW we Wrocławiu zawarło porozumienie z lokalnymi samorządami, którego celem jest utrzymanie czystości i porządku w gminach, na terenach wałów przeciwpowodziowych i nabrzeży zbiorników przeciwpowodziowych, które spełniają warunki tzw. terenów otwartych, służących społeczeństwu. Tereny te należą do gmin, zaś współpraca różnych podmiotów i organizacji jest niezbędna, by uporać się z problemem zaśmiecania stref położonych w sąsiedztwie wód(1).
Problem zaśmiecania rzek dotyka także branżę małych elektrowni wodnych. Więcej o jej kondycji w wywiadzie z prezeską TRMEW Ewą Malicką.
Osobną sprawą jest zanieczyszczanie wód ściekami, które pochodzą bezpośrednio z indywidualnych gospodarstw oraz z oczyszczalni ścieków. Duże awarie stanowią poważne zagrożenie, a zbadanie ich skali należy do Inspekcji Ochrony Środowiska.
Dlatego namawiamy wszystkich, by nie pozostawali obojętnymi na zanieczyszczanie polskich rzek. W takich sprawach ważna jest jak najszybsza reakcja. Dlatego jeśli jesteśmy świadkami zanieczyszczania wód i widzimy, że ktoś wyrzuca śmieci lub wypuszcza ścieki, reagujmy! Najlepiej wtedy zadzwonić na numer alarmowy 112, informując dyżurującego operatora o zaistniałym problemie, podając dokładną lokalizację zdarzenia i krótki opis. Ułatwi to reakcję i powiadomienie odpowiednich służb w terenie, które niezwłocznie dotrą na miejsce i podejmą stosowne działania.
Źródło: PGW Wody Polskie
Przypisy
1/ Więcej informacji:https://wroclaw.wody.gov.pl/aktualnosci/734-dobre-praktyki-wod-polskich-w-porozumieniu-z-lokalnymi-samorzadami