Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Otwarty nabór na stanowisko referenta ds. ochrony przyrody w Dziale Opinii i Uzgodnień Środowiskowych Biebrzański Park Narodowy
Starszy specjalista w Zespole ds. ochrony gatunkowej i zadrzewień RDOŚ w Szczecinie

Powstanie geoportal Parku Narodowego „Ujście Warty”

a+a-    Powrót       21 października 2019       Planowanie przestrzenne   

Do 2023 r. powstanie geoportal Parku Narodowego „Ujście Warty”, na którym znajdą się dokładana mapa obszaru chronionego wraz z jego otuliną oraz wiele innych danych dotyczących oceny zasobów przyrodniczych tych terenów. Trwa zbieranie danych teledetekcyjnych.

Jak poinformował dyrektor Parku Narodowego "Ujście Warty” Konrad Wypychowski, zgromadzone dane w ramach tego projektu zostaną również wykorzystane do opracowania 20-letniego planu ochrony tego parku. Zebranie danych jest jednym z pierwszych etapów dużego projektu, mającego określić stan zasobów przyrodniczych Parku Narodowego „Ujście Warty” i jego otuliny. Mają one również posłużyć do rozbudowy systemu informacji przestrzennej parku.

Od kilku miesięcy nad parkiem latają samoloty wyposażone w kamery, aparaty czy skanery zbierające dane teledetekcyjne. W połowie października taki samolot zwrócił szczególną uwagę obserwatorów, ponieważ jego trasa przelotu układała się w równoległe linie. Wykonano wtedy nalot ze skanerem laserowym. Za pomocą wiązki lasera zbierana jest informacja o ukształtowaniu i pokryciu terenu. Pierwsze pomiary lotnicze wykonano w czerwcu tego roku. Polegały one na wykonaniu zdjęć do ortofotomapy oraz wykonaniu zdjęć ukośnych do stworzenia modelu 3D obszaru parku – wyjaśnił Wypychowski.

Loty do końca 2020 roku

Loty nad parkiem będzie można obserwować do końca 2020 r. Przed przystąpieniem do analiz zebranych dany zostanie sprawdzona ich jakość, a następnie posłużą one do wykonania szczegółowych map parku, które znajdą się na specjalnym geoportalu. Powstanie on również w ramach tego projektu.

Projekt jest współfinansowany ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Koszt tego przedsięwzięcia to prawie 3,2 mln zł, przy dofinansowaniu na poziomie ponad 2,7 mln zł. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Innowacyjne badania emisji spalin w Krakowie. Kto najbardziej zanieczyszcza powietrze? (08 stycznia 2020)Romanowski: w przyszłości do oszacowania skutków suszy wykorzystane będą nowe technologie (05 września 2019)Ogłoszono przetarg na wykonanie projektu w zakresie wykorzystania teledetekcji w rolnictwie (18 lutego 2019)Dziewięć parków narodowych z dofinansowaniem na badanie ekosystemów za pomocą teledetekcji (20 listopada 2018)Dane satelitarne zrewolucjonizują rolnictwo (09 października 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony