
Ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej oraz niektórych innych ustaw(1) wprowadza szczegółową regulację dotyczącą niezbędnych dla realizacji wielu inwestycji na morzu pozwoleń oraz procedury opracowania planów zagospodarowania przestrzennego polskich obszarów morskich w celu zapewnienia jednolitych standardów w tym zakresie. Nowelizacja ma także zrealizować cele unijnej dyrektywy 2014/89/UE z dnia 23 lipca 2014 r. ustanawiającej ramy planowania przestrzennego obszarów morskich (Dz. Urz. UE L 257 z 28.08.2014, str. 135).
Dłuższe terminy dla offshore'u
Na ustawę najbardziej czekała stawiająca pierwsze kroki w naszym kraju branża morskiej energetyki wiatrowej. Ustawodawca liczy, że przewidziane w jej przepisach zmiany usprawnią proces zarządzania polskimi obszarami morskimi oraz zwiększą ich atrakcyjność inwestycyjną. Ustawa wydłuża bowiem ważność pozwoleń na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń z obowiązujących dziś trzydziestu do trzydziestu pięciu lat. Dłuższy termin ważności pozwolenia będzie dotyczył również pozwoleń dla morskich farm wiatrowych, wydanych w okresie od 30 lipca 2011 r., do dnia wejścia w życie nowej ustawy.
Aktualny stan prawny przewiduje, że podmiot, który uzyskał wspomniane wyżej pozwolenie, jest zobowiązany do uzyskania w terminie sześciu lat od dnia jego wydania decyzji o pozwoleniu na budowę. Okres ten może zostać wydłużony przez organ o kolejne dwa lata, jeśli inwestor przedstawi stosowną dokumentację. Nowela wydłuża wspomniany wyżej okres podstawowy do ośmiu lat. W ten sposób zniwelowano ryzyko sytuacji, w której wydane dziś pozwolenia wygasną zanim zorganizowana zostanie pierwsza aukcja dla technologii offshore. Nowe przepisy regulują także procedury wydawania pozwoleń lokalizacyjnych oraz pozwoleń na układanie i utrzymywanie podmorskich kabli i rurociągów w polskich obszarach morskich.
Czytelne procedury planowania przestrzennego na morzu
Nowela ujednolica procedury sporządzania planów zagospodarowania przestrzennego polskich obszarów morskich, tj. planów miejscowych wód wewnętrznych, morza terytorialnego i wyłącznej strefy ekonomicznej. Mają one być przyjmowane w formie rozporządzeń ministra gospodarki oraz ministra infrastruktury w procedurze zbliżonej do procedury sporządzenia projektu studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z unijną dyrektywą państwa członkowskie powinny sporządzić takie plany do 31 marca 2021 r.
Ustawa wejdzie w życie po upływie trzydziestu dni od dnia ogłoszenia.

Dziennikarz, prawnik
Przypisy
1/ Tekst ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji<br />morskiej oraz niektórych innych ustawhttps://www.teraz-srodowisko.pl/media/pdf/aktualnosci/1192-ustawa-zmiana-obszarow-morskich.pdf