Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Od gruntownej diagnostyki po bezpieczną remediację SUEZ
Badania geologiczne i badania środowiska gruntowo-wodnego Remea

Podpisano umowę ws. produkcji komponentów aut elektrycznych w Zabrzu

a+a-    Powrót       25 kwietnia 2019       Transport   

W środę rozpoczęła się realizacja inwestycji, która docelowo ma wiązać się m.in. z 250 miejscami pracy. Firma Korea Electric Terminal zbuduje w Zabrzu - kosztem ok. 88 mln zł - zakład produkujący elektroniczne komponenty do samochodów elektrycznych. Umowę o współpracy podpisali przedstawiciele inwestora, miasta i Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Koreańskiej inwestycji dotyczyła pierwsza w tym roku decyzja o wsparciu wydana przez KSSE - w oparciu o nowe zasady w ramach Polskiej Strefy Inwestycji.

Jak wynika z wcześniejszej informacji KSSE, w fabryce produkowane będą moduły elektryczne i elektroniczne, m.in. przekaźniki wstępnego ładowania - EPR (Electronic Precharge Relay). Są one jednym z elementów PRA (Power & Relay Assembly), tj. modułu sterowania przepływu prądu między baterią akumulatorową wysokiego napięcia a falownikiem w samochodach elektrycznych.

- Kolejny inwestor rozpoczynający budowę zakładu w strefie w Zabrzu potwierdza, że inwestując w rozwój terenów strefy 65 mln zł przygotowaliśmy ofertę, która cieszy się powodzeniem wśród przedsiębiorców – powiedziała w środę prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. Według środowej informacji miasta firma Korea Eletric Terminal to 23. inwestor, który zakupił działkę w zabrzańskiej części KSSE. Ogółem w zabrzańskim Regionalnym Parku KSSE - w północnej części miasta, na granicy dzielnic: Mikulczyce, Rokitnica i Biskupice - sprzedano dwadzieścia trzy z wydzielonych pierwotnie działek (część z nich przekształcono). Łączna wartość deklarowanych tam przez firmy inwestycji to znacznie ponad 300 mln zł, a łączna liczba tworzonych miejsc pracy - powyżej 500.

Na terenie Regionalnego Parku KSSE Zabrze przeprowadziło jeden ze swoich unijnych projektów, udostępniających inwestorom nowe grunty (budowa dróg i uzbrojenie w instalacje). Na realizację wartego ponad 56 mln zł projektu miasto zdobyło 85 proc. dofinansowania UE.

W 2016 r. zabrzańskie tereny Strefy poszerzyły się o ponad 44 ha. Obecnie jej powierzchnia przy ul. Ofiar Katynia, Goduli, Ziemskiej, Donnersmarcka oraz Ballestrema wynosi 157 ha. To 45 działek inwestycyjnych o powierzchni od 0,5 ha do 21 ha. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Lokalne strategie elektromobilności – tak, ale jak? (16 kwietnia 2020)Rusza nabór wniosków o dofinansowanie na niskoemisyjny transport na Śląsku (02 marca 2020)Wyścig po granty. 54 miasta walczą o wsparcie finansowe z Programu „Rozwój Lokalny” (14 stycznia 2020)Tramwajem przez miasto! Czyli o zaletach transportu publicznego na szynach - z perspektywy Francji i Polski (02 stycznia 2020)Powstanie kolejnych sześć lokalnych strategii rozwoju elektromobilności (12 grudnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony