Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista w Dziale Zarządzania Środowiskiem PGW Wody Polskie
Unikalna oczyszczalnia Bio Solid firmy BAMARTECH

Nowelizacja Prawa wodnego ma zapewnić stabilne finansowanie Wodom Polskim

a+a-    Powrót       09 sierpnia 2019       Woda   

Zapewnienie stabilnego źródła finansowania Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu Wody Polskie przewiduje projekt nowelizacji ustawy Prawo wodne, którego pierwsze czytanie odbyło się w czwartek w sejmowej komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Nowelizacja ustawy wykonuje prawo Unii Europejskiej. Posłowie przyjęli poprawki biura legislacyjnego, w większości o charakterze redakcyjnym i doprecyzowującym.

Ponadto przewodnicząca komisji, Dorota Arciszewska-Mielewczyk, zgłosiła poprawkę, która przesuwa z 31 grudnia 2020 roku na 31 grudnia 2026 r. termin wejścia w życie przepisów dotyczących stosowania przez podmioty do tego zobowiązane przyrządów pomiarowych umożliwiających pomiar ilości pobranej wody oraz ilości ścieków odprowadzanych do wód lub do ziemi.

- Związane jest to z potrzebą zebrania i zabezpieczenia na ten cel w budżecie Wód Polskich odpowiednich środków i zapewni odpowiedni czas na przeprowadzenie postępowania przetargowego na zakup przyrządów pomiarowych - powiedziała przewodnicząca.

Wody Polskie przejmą śródlądowe drogi wodne

Jak informuje Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Wody Polskie przejmą uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa nad śródlądowymi drogami wodnymi o szczególnym znaczeniu transportowym. Jak wyjaśniło CIR, oznaczać to będzie, że Wody Polskie takie uprawnienia przejmą od ministra ds. żeglugi śródlądowej.

Resort zakłada ponadto, że nowe przepisy wprowadzą rozwiązania usprawniające postępowania administracyjne. Uszczegółowione zostaną wymogi dotyczących wydawania zgód wodnoprawnych, a także decyzji: określających charakter wód, ustalających linię brzegu, zwalniających z zakazów obowiązujących na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią.

Nowe przepisy mają pozwolić także na dokładniejsze badanie stanu wód morskich według wystandaryzowanych kryteriów metodologicznych. W projektowanej noweli zapisano m.in., że działalności służb państwowych: Państwowej Służby Hydrologiczno-Meteorologicznej, Państwowej Służby Hydrogeologicznej i Państwowej Służby ds. Bezpieczeństwa Budowli Piętrzących będzie finansowana z budżetu państwa, a nie jak jest obecnie przez Wody Polskie. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Wrześniowa nowelizacja Prawa wodnego wchodzi w życie (25 listopada 2019)Wody opadowe trzeba zatrzymać i wykorzystać (18 października 2019)Do 30 października podmioty obowiązane do ponoszenia opłat za usługi wodne składają kwartalne oświadczenia (17 października 2019)Wody Polskie przejmą uprawnienia nad drogami wodnymi. Nowela do podpisu prezydenta (27 września 2019)Gospodarowanie deszczówką w teorii i praktyce - IV Konferencja GWOR (13 września 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony