
Import tzw. produktów ekologicznych(1) został odgórnie uregulowany. 27 grudnia br. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej pojawiło się rozporządzenie wykonawcze Komisji Europejskiej (2021/2307) z dn. 21 października br.. Dotyczy ono ustanowienia przepisów związanych z dokumentami i powiadomieniami wymaganymi w przypadku produktów ekologicznychi produktów w okresie konwersji(2) przeznaczonych do przywozu na teren UE.
Na podstawie treści dokumentu wiadomo, że w przypadku każdej przesyłki jej importer (lub inny podmiot odpowiedzialny za transport) ma obowiązek z wyprzedzeniem powiadomić o przybyciu przesyłki kontrolę graniczną lub punkt dopuszczenia do obrotu. Niezbędne jest tutaj wypełnienie świadectwa kontroli i przedłożenie go w systemie TRACES(3) (ang. Trade Control and Expert System) odpowiedniemu organowi kontrolnemu lub certyfikującemu importera.
Jeśli dana przesyłka ma zostać dopuszczona do obrotu na rynku, importer jest zobowiązany do podania numeru świadectwa kontroli w zgłoszeniu do dopuszczenia do obrotu. Po odbiorze towaru adresat wypełnia kolejne rubryki w systemie TRACES poświadczając, że świadectwo kontroli, a także rodzaj opakowania lub pojemnik są zgodne z deklaracją wypełnioną przez nadawcę.
- Wyciąg ze świadectwa kontroli sporządza się w języku urzędowym lub w jednym z języków urzędowych państwa członkowskiego, w którym partia ma zostać dopuszczona do obrotu - zaznaczono w treści rozporządzenia. - Państwo członkowskie może wyrazić zgodę na sporządzanie wyciągu ze świadectw w innym języku urzędowym Unii oraz dołączanie do nich w stosownych przypadkach tłumaczenia poświadczonego - dodano.
Odpowiedzialność importera
Importer, który zgłasza przesyłkę do dopuszczenia do obrotu, zobowiązany jest do pełnego opisu ekologicznej jednostki produkcyjnej (lub tej w okresie konwersji), określając m.in. jakie obiekty czy pomieszczenia mają być wykorzystane do przechowywania produktów do momentu przekazania ich pierwszemu odbiorcy. Importer dodatkowo składa zobowiązanie, że wszystkie przywiezione produkty zostały poddane przeglądowi przez organ kontrolny lub odpowiednią jednostkę certyfikującą.
Jak poinformowano w treści rozporządzenia, zapisy dokumentu będą miały zastosowanie od 1 stycznia 2022 r. we wszystkich krajach członkowskich UE.

Dziennikarz