
© Ivan Kmit
9 maja 2023 r. w Warszawie odbyła się kolejna edycja Solarplaza Poland Summit, podczas którego spotkało się międzynarodowe grono firm działających w różnych obszarach związanych z rozwojem energetyki słonecznej. Ważnym tematem konferencji były warunki inwestycyjne w Polsce.
Dokąd zmierza polski rynek PV?
Jak wskazywała podczas swojej prezentacji Susanne von Aichberger z S&P Global Commodity Insights, polski rynek PV korzysta z szerokiej gamy zachęt. Są to system net-billingu, system aukcji OZE czy dopłaty do inwestycji. Mówiąc o specyfice polskiego rynku ekspertka zwróciła także uwagę na moce PV w ramach kontraktów cPPA, które w 2022 r. wzrosły w naszym kraju o 450%. W ubiegłym roku moce słoneczne w PPA osiągnęły wielkość rzędu 800 MW.
Infrastruktura sieciowa jest natomiast „wąskim gardłem w rozwoju energetyki odnawialnej”.
– Gdy coraz więcej operatorów odmawia przyłączenia do sieci, rząd dąży do zwiększenia jej dostępności poprzez planowanie rozbudowy sieci, umożliwienia tzw. cable poolingu, zredukowania „martwych przyłączeń” oraz uregulowania linii bezpośrednich – wymieniała Susanne von Aichberger.
Otoczenie prawne dla projektów słonecznych
Proponowane i wdrażane zmiany regulacyjne w kontekście szans i przeszkód dla deweloperów rynku OZE przybliżyli Lena Boczkoja i Piotr Dziwniel z Dentons. Jak przypomnieli – proces inwestycyjny w świetle polskiego prawa obejmuje takie etapy jak uzyskanie decyzji środowiskowej, zgody na lokalizację (na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy), tytułu prawnego i przyłączenia do sieci, a dalej budowę i sprzedaż energii (i ewentualnie wcześniej udział w aukcjach OZE w celu zapewnienia swojej inwestycji stabilności).
W swojej prezentacji wyjaśniali m.in. szczegóły zapisów noweli ustawy o planowaniu przestrzennym, będącej obecnie na wczesnym etapie prac parlamentarnych. W ocenie ekspertów Dentons ta nowelizacja upraszcza procedurę przyjmowania planów miejscowych i daje długi termin uzyskiwania decyzji o warunkach zabudowy (31.12.2025r.), ale jednocześnie limituje tereny dostępne pod inwestycje i wydłuża proces inwestycyjny. Ponadto zwrócili uwagę na kwestię przyłączy. Tutaj inwestorzy wyczekują przede wszystkim umożliwienia cable poolingu (ale przepisy w tym zakresie nie są jeszcze procedowane) i budowania linii bezpośrednich (ta kwestia także nie jest jeszcze w parlamencie).
Czytaj: Bariery rozwoju OZE – energetyka upatruje szanse w cable poolingu i magazynach energii
Choć inwestycje w projekty PV w Polsce napotykają na wiele wyzwań, to w ogólnej ocenie Lena Boczkoja ocenia zmiany regulacyjne jako pozytywne. - Przy mądrym wykorzystywaniu dostępnych możliwości Polska staje się atrakcyjnym krajem do inwestowania – konkludowała.

Sekretarz redakcji, geograf