Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
05.03.2021 05 marca 2021

Przełom na linii rolnik-konsument? Ministerstwo Rolnictwa otwiera e-bazarek

Cudze chwalicie, swoje poznajcie – pisze w czwartek Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapraszając rolników i konsumentów do korzystania z tzw. e-bazarku. Żywność, napoje, ale i sadzonki kwiatów i drzew kupić można prosto od producenta.

   Powrót       14 sierpnia 2020       Zrównoważony rozwój   

Cudze chwalicie, swoje poznajcie – pisze w czwartek Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapraszając rolników i konsumentów do korzystania z tzw. e-bazarku. Żywność, napoje, ale i sadzonki kwiatów i drzew kupić można prosto od producenta.

Nowe narzędzie to odpowiedź na utrudnienia w tradycyjnej formie sprzedaży na lokalnych bazarkach, spowodowane epidemią COVID-19. Bezpośredni, choć zdalny, kontakt między rolnikami i producentami żywności, a konsumentami zapewnić ma polskiebazarek.pl. Ogłoszenia o sprzedaży są umieszczane bezpłatnie, dzięki czemu produkty są tańsze (nie ma marży pobieranej przez pośredników).

Czytaj [WYWIAD z prof. Karaczunem]: Polska zaprzepaściła szansę na zrównoważoną produkcję rolną

Po wejściu na stronę można wybrać właściwe sobie województwo i kategorię, m.in. warzywa, owoce i zioła, miody, napoje, oleje i oliwy, nabiał, a także zwierzęta hodowlane, materiał siewny czy gotowe potrawy i produkty spożywcze. Swoją kategorię ma też agroturystyka.

Jeśli konsument chce sam zebrać owoce – przy okazji negocjując dla siebie korzystniejszą cenę, również jest taka możliwość. Służą temu oferty „z krzaczka”. Nowy bazarek ma więc także potencjał ograniczenia marnowania żywności, w przypadku, gdy rolnikom brakuje rąk do pracy. To również szansa na skrócenie łańcucha dostaw, z korzyścią dla obu stron transakcji, ale i dla środowiska.

Czytaj: Strategia „od pola do stołu” to też GOZ, etykiety i lokalna produkcja

Marta Wierzbowska-Kujda: Redaktor naczelna, specjalista ds. ochrony środowiska Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

KPRM zaprasza polskie firmy do Europejskiej Koalicji na Rzecz Ekologicznej Cyfryzacji (03 marca 2021)Stosowanie środków ochrony roślin a strategia „Od pola do stołu”. Trwają konsultacje (22 lutego 2021)Zakończył się I etap konsultacji projektu Planu Strategicznego dla WPR. Co dalej? (19 lutego 2021)Blisko pół miliona złotych na inicjatywy pszczelarskie (08 lutego 2021)Moda na łąki kwietne w miastach w pełni, teraz czas na pasy kwietne w rolnictwie (05 lutego 2021)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony