
Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) podjął inicjatywę wzmocnienia partnerstwa administracji publicznej i przemysłu fotowoltaicznego koordynując działania i współpracę w ramach „Przemysłowego Panelu PV”.
Deklarację(1) przedstawicieli polskiego przemysłu fotowoltaicznego podpisali: ML System, Bruk-bet Solar i Hanplast. Deklaracja została objęta patronatem honorowym wiceministra klimatu Ireneusza Zyski, który pełni funkcję Pełnomocnika Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii.
Czytaj: [Wywiad] Energetyka odnawialna w walce z monopolem węglowym
Zdolności wytwórcze
Obecnie polskie zdolności wytwórcze w zakresie modułów PV stanowią 10 proc. całych europejskich zdolności produkcyjnych. W 2019 r. Polska była piątym rynkiem fotowoltaicznym w Unii Europejskiej pod względem przyrostu mocy zainstalowanej, z obrotami niemal 5 mld zł i zatrudnieniem sięgającym 6 tys. etatów. IEO argumentuje, że pomimo spowolnienia gospodarczego moce fotowoltaiczne w Polsce wzrosną z niemal 1,5 GW w 2019 r. do ponad 7 GW w 2025 r. Głównym celem porozumienia o współpracy polskich firm jest urzeczywistnienie idei wzmocnienia lokalnej produkcji w globalnych dostawach i rozwoju krajowych technologii.
Wyciągnąć lekcje z pandemii
Jak czytamy w deklaracji o współpracy w ramach Panelu Producentów Urządzeń Fotowoltaicznych „Przemysłowy Panel PV”, pandemia COVID-19 pokazała negatywne skutki umiejscowienia produkcji przemysłowej poza obszarem UE. Zaburzenia w I kwartale br. w łańcuchach dostaw zaczynających się w Azji dotknęły energetykę odnawialną, a w sposób szczególny inwestycje w fotowoltaice. Ten kryzys pokazał, że uniezależnienie się od dostaw np. z Chin jest słusznym i pożądanym kierunkiem. W deklaracji wskazano, że w ramach ochrony europejskich gospodarek przed negatywnymi skutkami pandemii przywódcy UE w kwietniu br. zatwierdzili pakiet antykryzysowy o wartości 540 mld euro, a ponad 90 firm i instytucji badawczych z UE, podpisało deklarację „Solar Europe Now”.
Ochrona europejskiego rynku
Dlatego też firmy przemysłowe tworzące „Przemysłowy Panel PV” uznają za zasadne stopniowe wprowadzenie „unijnego granicznego podatku węglowego” na wyroby fotowoltaiczne spoza UE, a na poziomie krajowym popierają wprowadzenie obligatoryjnego kryterium, aby dostawy produktów i usług realizowane w ramach krajowych/unijnych systemów wsparcia OZE, musiały być wytworzone w co najmniej 70 proc. na terenie Unii. Polskie firmy przemysłowe są gotowe w latach 2021-2025 zwiększyć swoje zdolności produkcyjne (nawet 5-krotnie), odpowiednio rozwinąć potencjał eksportowy oraz stworzyć w całym łańcuchu dostaw nawet do 9 tys. miejsc pracy.

Dyrektor ds. komunikacji
Przypisy
1/ Treść deklaracji tutaj:https://www.teraz-srodowisko.pl/media/pdf/aktualnosci/8726-Deklaracja-Panelu-Producentow-Urzadzen-Fotowoltaicznych.pdf