Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Świadectwa weryfikacji ETV dla innowacyjnych technologii i urządzeń dla gospodarki wodno-ściekowej firmy JWTŚ-IETU
Szkło grzewcze EGLAS - przejrzystość i komfort cieplny firmy Saint-Gobain

Przeszło 1 mld zł na poprawę warunków żeglugi na Odrze

a+a-    Powrót       05 sierpnia 2016       Woda   

Aż 11 projektów dotyczących modernizacji i remontów, które mają ułatwić żeglugę na Odrze, otrzyma w aktualnej perspektywie POIiŚ dofinansowanie ze środków Funduszu Spójności – poinformował Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej.

Na istotne rozszerzenie listy inwestycji w gospodarce wodnej ułatwiających żeglugę śródlądową pozwoliły dwie najnowsze aktualizacje Szczegółowego Opisu Osi Priorytetowych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (z 30 czerwca 2016 r. i z 25 lipca 2016 r.).

W najbliższych latach inwestycje będą prowadzone na odcinku od Kanału Gliwickiego po Odrę Graniczną. Przeprowadzą je Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej w Gliwicach, Wrocławiu i Szczecinie. Zmodernizowanych zostanie co najmniej 12 obiektów niezbędnych dla żeglugi, wyremontowana lub odbudowana ma zostać także zabudowa regulacyjna i poprawione warunki do lodołamania.

11 projektów za 1,171 mld zł

Zgodnie z Wykazem Projektów Zidentyfikowanych (WPZ) środki unijne przyznane zostaną takim przedsięwzięciom, jak:

 • Modernizacja śluz odrzańskich na odcinku będącym w zarządzie RZGW Gliwice - przystosowanie do III klasy drogi wodnej (faza II - śluzy Dzierżno i Łabędy)
 • Remont i modernizacja zabudowy regulacyjnej Odry swobodnie płynącej - odbudowa i modernizacja zabudowy regulacyjnej - w celu przystosowania odcinka Odry od Malczyc do ujścia Nysy Łużyckiej do III klasy drogi wodnej
 • Prace modernizacyjne na Odrze granicznej w celu zapewnienia zimowego lodołamania
 • Remont i modernizacja zabudowy regulacyjnej na Odrze granicznej
 • Modernizacja śluz odrzańskich na Kanale Gliwickim, na odcinku w zarządzie RZGW Gliwice - przystosowanie do III klasy drogi wodnej - etap II
 • Stopień Brzeg Dolny - roboty remontowo -modernizacyjne na stopniu, etap II
 • Modernizacja jazów odrzańskich na odcinku w zarządzie RZGW Wrocław - woj. opolskie, etap I; (Januszkowice, Wróblin, Zwanowice)
 • Modernizacja jazów odrzańskich na odcinku w zarządzie RZGW Wrocław - woj. opolskie, etap II; (Krępna, Groszowice, Dobrzeń)
 • Modernizacja trzech długich śluz pociągowych z ich awanportami i sterowniami na stopniach wodnych: Januszkowice, Krapkowice i Opole oraz rewitalizacja śluz krótkich dla ciągłości żeglugi śródlądowej - przystosowanie Odry do III klasy drogi wodnej
 • Budowa jazu klapowego na stopniu wodnym Ujście Nysy w 180. kilometrze rzeki Odry z uwzględnieniem obiektów towarzyszących
 • Modernizacja stopnia wodnego Rędzin na Odrze w 261 kilometrze - przystosowanie do III klasy drogi wodnej

Łączny koszt realizacji tych projektów wynosi 1,171 mld zł. Beneficjentami programu (w ramach działania 3.2 Rozwój transportu morskiego, śródlądowych dróg wodnych i połączeń multimodalnych) będą RZGW we Wrocławiu, w Szczecinie i w Gliwicach. Inwestycje mają na celu głównie usunięcie wąskich gardeł na Odrzańskiej Drodze Wodnej oraz umożliwienie regularnej żeglugi na Odrze. Część z wymienionych zadań przewiduje modernizację tej drogi wodnej nawet do klasy IV.

KZGW informuje także, że zawarte już zostały między beneficjentami a Centrum Unijnych Projektów Transportowych pre-umowy dla ww. projektów. Pozwoli to na ogłoszenie przetargów dla poszczególnych zadań i rozpoczęcie prac nad przygotowaniem inwestycji.

Źródło: KZGW

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Budowa kanału przez Mierzeję Wiślaną w ostatnim kwartale tego roku (20 sierpnia 2018)Rozpoczęły się analizy ekonomiczne i techniczne Programu rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej (16 sierpnia 2018)Prezydent podpisał nowelizację ustawy o żegludze śródlądowej (14 sierpnia 2018)Plany rozwoju żeglugi: z Warszawy na Mazury (06 sierpnia 2018)Prezydent podpisał nowelizację specustawy o przekopie Mierzei Wiślanej (19 lipca 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony