Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista w Wydziale Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000 Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Kielcach
Specjalista ds. ochrony środowiska PNBU

Przyrodnicy apelują o wstrzymanie polowań na ptaki

a+a-    Powrót       19 sierpnia 2019       Zrównoważony rozwój   

Sezon łowiecki rozpoczął się 15 sierpnia. W związku z tym, koalicja 40 organizacji przyrodniczych "Niech Żyją!" z Bystrej k. Bielska Białej (Śląskie) wystosowała apel o wstrzymanie polowań na ptaki.

Na stronie internetowej Koalicji (1)czytamy: „Myśliwi zabijają w Polsce 13 gatunków dzikich ptaków. Wiele spośród nich to gatunki coraz rzadsze, nawet bez polowań poddawane wielkiej presji człowieka”. Dodatkowo dowiadujemy się, że w Polsce poluje się na krytycznie zagrożone gatunki, jak głowienka, a każde polowanie ma ogromny wpływ na inne gatunki.

Z kolei koordynator koalicji, ornitolog Tomasz Zdrojewski wyjaśnia w rozmowie z PAP, że wprowadzenie bezterminowego moratorium na polowania, do czego zmierza prowadzona od ośmiu lat kampania, ma doprowadzić do ochrony trzynastu gatunków ptaków łownych.

Zabójcze hobby

- W dobie masowego zaniku siedlisk, kryzysu klimatycznego i wielkiego wymierania gatunków nie można znaleźć usprawiedliwienia dla zabijania dzikich ptaków - uważa Zdrojewski. Przyrodnicy zwracają uwagę, że polowania na ptaki są rażąco niesprawiedliwym przywilejem myśliwych, uprawianym w znacznej mierze dla realizacji osobistego, prywatnego hobby, kosztem reszty społeczeństwa i przede wszystkim dzikiej przyrody.

Mówimy o trzynastu gatunkach dzikich ptaków, w większości gatunków związanych ze środowiskiem wodno-błotnym. To są trzy gatunki gęsi: gęgawa, gęś białoczelna i zbożowa, cztery gatunki kaczek: głowienka, czernica, cyraneczka i krzyżówka. - Oprócz tego łyska, jarząbek, bażant, kuropatwa, słonka i gołąb grzywacz, na które myśliwi mogą w Polsce polować – wyjaśnia Tomasz Zdrojewski.

Kule godzą chronione gatunki

Według przyrodników liczebność ptaków łownych spada - np. populacja kaczki głowienki w ciągu ostatnich 30 lat zmalała o 75 proc., a gatunek znalazł się w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN). Spadek liczebności zanotowały też łyska i cyraneczka, a sytuacja czernicy jest gorsza niż w większości państw Europy.

Szczególnie szkodliwe jest wykonywanie polowań w cennych ostojach ptaków, np. w sieci obszarów Natura 2000, gdzie oprócz odstrzelanych ptaków łownych, giną ptaki chronione.

- Ptaki przebywają zazwyczaj w mieszanych stadach, na tym samym obszarze, nie ma możliwości polowania na wyselekcjonowane osobniki; w ich wyniku wiele ranionych ptaków ginie powolną śmiercią, bo nie są odnajdywane po postrzale przez myśliwych – podkreśla Zdrojewski. Przyrodnicy dodają także, że myśliwi mają niewielką wiedzę o ptakach. Polowania odbywają się częściowo w nocy, gdy nie widać prawie nic. Prowadzone przez Koalicję monitoringi polowań udowadniają, że ginie wiele chronionych gatunków, czego nie obejmują statystyki łowieckie.

Według danych Stacji Badawczej Polskiego Związku Łowieckiego w Czempiniu w sezonie łowieckim 2017/18 myśliwi upolowali łącznie ok. 177 tys. ptaków.

Katarzyna Zamorowska: Dziennikarz, prawnik

Przypisy

1/ Koalicja Niech Żyją! zrzesza oprócz organizacji działających na rzecz ochrony zwierząt i przyrody także osoby prywatne i portale branżowe.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Kombinacja kilku technik zapewni wydajny odzysk surowców z solanki (06 listopada 2019)42 proc. gatunków drzew zagrożone wyginięciem w Europie (30 września 2019)Poznań: Miód z miejskich pasiek będzie promował "miasto przyjazne pszczołom" (23 września 2019)Prezes PAN apeluje o oddolne działania na rzecz ochrony klimatu (17 września 2019)Zaostrzono zasady handlu niektórymi gatunkami dzikiej fauny i flory (03 września 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony