
© Kampan
Regulacje przewidują rozwiązania, które mają zwiększyć udział OZE w krajowej konsumpcji energii elektrycznej. Nowe przepisy mają dostosować polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej w zakresie promowania stosowania energii z OZE.
Otwarcie dla biometanu i klastrów energii
W dokumencie znalazły się przepisy dla sektora biometanu, który praktycznie w tym momencie w Polsce nie istnieje. Regulacje mają zachęcać podmioty do inwestycji oraz umożliwić rozbudowę i przebudowę istniejących sieci gazowych pod kątem umożliwienia zatłaczania biometanu. Wytwórcy biometanu z biogazu lub biogazu rolniczego będą mogli prowadzić w tym zakresie działalność gospodarczą i korzystać z systemu wsparcia przedstawionego w ustawie.
Czytaj: Zainteresowanie biometanem nigdy nie było tak duże
Projekt przewiduje usprawnienia dla klastrów energii. Nowe przepisy zapewniają przejrzyste zasady współpracy w ramach klastrów energii, obejmujące usprawnienia administracyjno-prawne i dedykowany system wsparcia. W perspektywie 2030 r. ma powstać 300 takich podmiotów. Obecnie jest ich tylko 66.
Większa rola OZE w ciepłownictwie i chłodnictwie
Projekt ustawy przewiduje zwiększoną rolę OZE w ciepłownictwie i chłodnictwie. Doprecyzowane zostały regulacje dotyczące zakupu ciepła ze źródeł odnawialnych i instalacji termicznego przekształcania odpadów, a także ciepła odpadowego. Pojawi się możliwości wydawania i rozliczania gwarancji pochodzenia ciepła i chłodu z OZE.
Ponadto przewidziano zwiększenie wolumenów aukcyjnych dla sektora morskiej energetyki wiatrowej z poziomu 5 do 12 GW w latach 2025-2031. Utworzony zostanie Krajowy Punkt Kontaktowy OZE dla inwestorów, aby ułatwić im dostęp do niezbędnych informacji w procesie ubiegania się o pozwolenia oraz w procedurach administracyjnych.

Redaktor