Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Certyfikacja dla miast ISO 37120 – Smart City Arcadis

Największa wyprawa arktyczna wróciła do Niemiec alarmując o topniejącym lodzie

a+a-    Powrót       13 października 2020       Powietrze i klimat   

Lodołamacz z wyprawą naukową, która przez ponad rok badała Arktykę, powrócił w poniedziałek do macierzystego portu w Niemczech. Naukowcy alarmują o gwałtownie topniejącym lodzie morskim, co spowodowane jest globalnym ociepleniem.

Statek RV Polarstern przybył do portu Bremerhaven na Morzu Północnym, skąd wyruszył 389 dni temu, przynosząc ogrom danych, które pomogą badaczom lepiej przewidywać zmiany klimatyczne w nadchodzących dziesięcioleciach.

Czytaj też: Raport IPCC o oceanach i lodowcach. Lektura mrożąca krew w żyłach

Szef wyprawy Markus Rex poinformował AFP, że tego lata statek zamiast lodu napotkał niezwykle grząskie warunki nad północną Grenlandią, co pozwoliło mu na nieplanowaną zmianę trasy. - Bezpośrednio na biegunie północnym znaleźliśmy stopiony, cienki, kruchy lód i wodę w stanie ciekłym aż po horyzont - dodał. - Obserwujemy, jak zamiera lód morski Arktyki - ubolewał naukowiec, wyjaśniając, że jeśli zmiany klimatyczne utrzymają się, to za kilka dekad latem w Arktyce może nie być lodu morskiego. Spowoduje to nie tylko znaczne zmiany w życiu rdzennych społeczności w regionie, ale także zakłóci system chłodzenia planety.

150 terabajtów zebranych danych

- Wracamy ze skarbnicą danych wraz z niezliczonymi próbkami rdzeni lodowych, śniegu i wody - wyjaśnił fizyk zajmujący się klimatem z niemieckiego Instytutu Badań Polarnych i Oceanicznych im. Alfreda Wegenera, który zorganizował ekspedycję. W jej ramach zeszłej jesieni Polarstern zacumował na dużej krze, gdzie założono obóz na lodzie, tworząc małą wioskę naukową, którą odwiedziło 60 niedźwiedzi polarnych.

150 terabajtów zebranych danych ma pomóc zrozumieć złożone procesy zachodzące na biegunie północnym i prowadzące do przyspieszonego ocieplenia w tym regionie w porównaniu z resztą planety.

Misja dysponująca budżetem 150 mln euro zbadała atmosferę, środowisko oceaniczne i lód morski. Pełna analiza danych do momentu ich ogłoszenia w publikacjach naukowych powinna zająć rok lub dwa lata - podaje AFP. Celem jest opracowanie modeli prognozowania klimatu i określenie, jak będą wyglądać fale upałów, ulewne deszcze lub burze na Ziemi za 20, 50 lub 100 lat.(PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Każda gmina będzie mogła stworzyć strefę czystego transportu (27 października 2020)PE: Dzięki polityce handlowej UE może zapobiegać deforestacji poza Europą (26 października 2020)W RCL nowela ustawy o odpadach. Jaki ROP proponuje prawodawca? (23 października 2020)Unijne samorządy: bezpośredni dostęp do funduszy UE na realizację Zielonego Ładu - kluczowy (23 października 2020)Kraje UE przyjęły stanowisko ws. reformy Wspólnej Polityki Rolnej (22 października 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony
Sprawdzone zielone technologie made in Poland