
Jest to już czwarta edycja zestawienia prowadzonego przez tygodnik Polityka. Gromadzi ono firmy, które w swojej działalności stosują zasady zrównoważonego rozwoju (w skrócie CSR - z ang. corporate social responsibility), czyli biorą odpowiedzialność za swój wpływ na otoczenie gospodarcze, społeczne i środowiskowe.
Jury oceniało siedem najważniejszych dla zrównoważonego rozwoju aspektów: ład korporacyjny, prawa człowieka, zachowania wobec pracowników, ochronę środowiska, dbałość o klienta, uczciwość biznesową i zaangażowanie społeczne. Wybór tych aspektów bazuje na wytycznych międzynarodowej normy społecznej odpowiedzialności ISO 26 000. Istotny jest też sposób, w jaki firmy komunikują efekty swoich działań lub zaniechań.
Ostrzejsze kryteria mobilizują do działania
Kryteria oceny dla poszczególnych kategorii Listków zostały w tym roku zaostrzone. W opinii przedstawicieli Deloitte, partnera merytorycznego zestawienia, kryteria były ostrzejsze po to, by zainspirować firmy i jeszcze bardziej zmobilizować je do działania, aktywnego dzielenia się doświadczeniami czy wciągania w zmianę sposobu prowadzenia biznesu swojego otoczenia.
Podobnie jak w roku ubiegłym, ankieta została skierowana do około 800 największych firm działających w Polsce, o przychodach powyżej 250 mln zł. Do redakcji Polityki napłynęło 113 ankiet, czyli o 10 mniej niż przy trzeciej edycji. Około 80 proc. zgłaszających się firm brało udział w poprzednich edycjach zestawienia, co oznacza, że przybywa przedsiębiorstw, które chcą pokazać swoje rozwiązania w zakresie zrównoważonego rozwoju. Najliczniejszą grupę stanowiły firmy z branży finansowej – 22 proc. Były również te reprezentowane przez przemysł spożywczy i handel (po 9 proc.) oraz firmy z sektora energetyki i budownictwa (po 7 proc.).
Złoto dla 11 firm
Złoty Listek CSR Polityki otrzymało w tym roku 11 podmiotów, Srebrny Listek – 8, a Biały Listek przyznano 25 firmom.
Złotym Listkiem zostały nagrodzone następujące firmy: Cemex Polska, Danone, Grupa Energa, Grupa Lotos, Grupa Żywiec, Kompania Piwowarska, Orange Polska, PKN Orlen SA, Polpharma SA, Provident Polska SA i Schenker.
Grupa Energa była jedyną firmą energetyczną z najwyższym wyróżnieniem (w poprzednich latach uhonorowana została Srebrnym oraz Białym Listkiem CSR). - Złoty Listek CSR 2015 jest dowodem na to, że Grupa Energa jest uznawana przez ekspertów za podmiot konsekwentnie i skutecznie podnoszący standardy działania wynikające ze społecznej odpowiedzialności biznesu - mówi Katarzyna Karolak z Departamentu Środowiskowo-Prawnego Energa Centrum Usług Wspólnych, która jest członkiem zespołu odpowiadającego za działania CSR w firmie.
- W porównaniu do roku ubiegłego, w którym otrzymaliśmy Biały Listek, udoskonaliliśmy działania związane z zarządzaniem etyką, a także opracowaliśmy i opublikowaliśmy Kodeks etyczny Energa SA (...). Ponadto wdrożyliśmy system zarządzania środowiskowego zgodny z najwyższymi normami obowiązującymi w Unii Europejskiej – dodaje Anna Mańkowskaz Energa CUW.
Perspektywy na przyszłość
Obiecujące są plany firm na bieżący rok. 25 proc. z nich wskazywało w ankietach, że będzie wdrażać innowacje dotyczące procesów, usług czy produktów, które będą współtworzone z udziałem interesariuszy. Firmy będą również skupiały swoją uwagę na długoterminowym budowaniu wartości spółki, umacnianiu kultury organizacyjnej (po ok. 15 proc. głosów) oraz rozwijały relacje z kluczowymi interesariuszami (ok. 12 proc. odpowiedzi).
Dzięki otwartości i zaangażowaniu firm, które chcą uchodzić za społecznie odpowiedzialne, większe grono podmiotów gospodarczych zrozumie, że CSR to nie abstrakcja, a codzienne, konkretne działania.

Dziennikarz