Robots
Cookies

Ustawienia cookies

Strona Teraz Środowisko wykorzystuje cookies. Część z nich jest niezbędna do funkcjonowania strony. Inne służą poprawianiu jakości naszych usług.
Więcej  ›
31.01.2023 31 stycznia 2023

Nowe wymogi w produkcji elektrosprzętu? Jeszcze nie teraz. Rozporządzenie wydłuża możliwość stosowania rtęci

   Powrót       09 sierpnia 2022       Ryzyko środowiskowe   

Wyłączenia stosowania rtęci zostaną wydłużone -  zakłada najnowsze rozporządzenie dotyczące sprzętu elektronicznego i elektrycznego. Chodzi o zakaz użytkowania rtęci metalicznej m.in. podczas produkcji lamp fluorescencyjnych i lamp UV (używanych np.: do oczyszczania wody, powietrza czy dezynfekcji powierzchni). Projekt aktu prawnego w tej sprawie (rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii zmieniającego rozporządzenie w sprawie zasadniczych wymagań dotyczących ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym(1)) 9 sierpnia br. został skierowany do dwutygodniowych konsultacji.

Czytaj też: Rtęć: w niektórych dziedzinach nie pozbędziemy się jej tak szybko

Rozporządzenie stanowi transpozycję prawa unijnego. Konkretnie, wdraża tuzin dyrektyw (numery 2022/274-284 i 2022/287). Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, jest zgodne z wymogami rozporządzenia REACH, a przepisy „nie wpłyną na obniżenie poziomu ochrony środowiska i zdrowia”.

Do 7 lat na zmianę technologii

Jak czytamy, przepisy stanowią odpowiedź Komisji Europejskiej na złożone wnioski o przedłużenie wyłączeń zgodnie z art. 5 dyrektywy RoHS II. Jaki będzie główny rezultat? „Procesy produkcji, wprowadzania do obrotu oraz stosowania wyrobów oświetleniowych, zawierających w swym składzie rtęć, będą mogły być nadal realizowane. Przyznane okresy ważności ww. wyłączeń pozwolą branży oświetleniowej na dostosowanie działalności przemysłowej do nowych wymogów, umożliwią przekształcenie linii produkcyjnych na technologię LED” – odpowiada ustawodawca. Stosowanie rtęci w infrastrukturze oświetleniowej (przemysłowej i użytkowej) będzie zatem nadal możliwe.

Czytaj też: Bruksela widzi potencjał w używanym elektrosprzęcie

Wyłączenia mają obowiązywać przez okres od 2 do 7 lat. Ocena Skutków Regulacji przedstawia ten okres jako „wystarczający czas na przeprowadzenie transformacji ewolucyjnej, polegającej na zastąpieniu lamp tradycyjnych opartych na rtęci lampami nowoczesnymi typu LED”.

Wejście w życie nowych przepisów ma nastąpić 1 października 2022 r. To już czwarta zmiana rozporządzenia od ogłoszenia jego jednolitego tekstu w lipcu ub. roku.

Marta Wierzbowska-Kujda: Redaktor naczelna, sozolog

Przypisy

1/ Treść projektu na stronie Rządowego Centrum Legislacji:<br />
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12362800/katalog/12901702#12901702

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Komu opłaca się in-house? Przedsiębiorcy apelują o przestrzeganie zasad uczciwej konkurencji (31 stycznia 2023)Około 86% portów na świecie jest narażonych na więcej niż trzy zagrożenia naturalne (30 stycznia 2023)Czy finasowanie projektów EPC jest interesujące dla banków? (27 stycznia 2023)Do 2027 r. UE może uniezależnić się od chińskich baterii (25 stycznia 2023)Co z adaptacją klimatyczną w Polsce? Trwają prace nad ustawą (24 stycznia 2023)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony