Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Projektant instalacji elektrycznych IDE Projekt Sp. z o.o.
Nowy standard fotowoltaiki w Polsce - teraz z dopłatą 5000 zł firmy Columbus Energy

Słoneczne oszczędności w Rudzie Śląskiej

a+a-    Powrót       26 czerwca 2019       Energia   

Dzięki instalacjom fotowoltaicznym w Rudzie Śląskiej pozyskiwane są znaczne oszczędności finansowe. Nawet 20 tys. zł rocznie – to wynik tylko jednej z wielu inwestycji realizowanych w mieście.

Już od 2015 r. mieszkańcy kilku budynków wielorodzinnych w Rudzie Śląskiej płacą o nawet jedną czwartą mniej za ciepłą wodę. Od 2016 r. rachunki za prąd wykorzystywany w trzech obiektach sportowych są mniejsze o nawet 6 tys. zł rocznie. Z kolei realizacja inwestycji z 2018 r. pozwala w ciągu roku oszczędzić nawet 20 tys. zł. Wszystko dzięki wykorzystaniu energii słonecznej. Na realizację projektów związanych z budową instalacji odnawialnych źródeł energii miasto kilkakrotnie pozyskiwało dofinansowanie z unijnych funduszy.

Oszczędności na basenie

Jedną z inwestycji, na realizację której pozyskano w 2016 r. blisko 500 tys. zł (dofinansowanie na poziomie 60 proc.), był projekt budowy instalacji fotowoltaicznych w trzech obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rudzie Śląskiej. Były to dwa kryte baseny zlokalizowane w Rudzie i Nowym Bytomiu oraz hala sportowa w Orzegowie. Produkowana w instalacjach energia elektryczna służy m.in. do zasilania układów odpowiedzialnych za stan wody basenowej oraz oświetlenia wnętrza obiektów. Podobne rozwiązanie zastosowane zostało rok wcześniej na terenie basenu letniego, gdzie według informacji rudzkiego ratusza w wyniku inwestycji roczne koszty zużycia energii zmniejszone zostały o 6,5 tys. zł.

Więcej o oszczędnościach na miejskim basenie pisaliśmy tutaj.

20 tys. zł mniej za prąd w ratuszu

W 2018 r. zakończyła się z kolei inwestycja związana z budową instalacji fotowoltaicznych na dachach trzech obiektów Urzędu Miejskiego. Miasto pozyskało na ten cel ponad 450 tys. zł (dofinansowanie na poziomie 80 proc.). Zainstalowane zostało tam ponad 130 modułów fotowoltaicznych. - Szacuje się, że trzy nowe instalacje powinny w ciągu roku wyprodukować blisko 51 MWh energii elektrycznej. Pozwoli to zaoszczędzić rocznie ponad 20 tys. zł – napisał rudzki urząd w komunikacie prasowym w chwili oddania instalacji do użytku. - Nie można zapominać też o aspekcie ekologicznym. Dzięki trzem nowym instalacjom fotowoltaicznym o 27 ton rocznie zmniejszy się emisja CO2 do atmosfery – dodano.

Oszczędności nie tylko dzięki słońcu

Oszczędności pozyskiwane są także dzięki innym projektom – m.in. termomodernizacji budynków użyteczności publicznej. Kompleksowej termomodernizacji poddane zostały już placówki oświatowe (szkoły podstawowe i przedszkola), przychodnia rejonowa, sala sportowa czy mieszkania komunalne.

Na realizację tych projektów miasto także skutecznie pozyskiwało dofinansowanie z unijnych funduszy. Szacuje się, że dzięki wszystkim inwestycjom miasto jest w stanie zaoszczędzić rocznie nawet 80-90 tys. zł na kosztach energii elektrycznej.

Joanna Spiller: Dziennikarz, inżynier środowiska Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

PORT PC: Intensywny rozwój rynku pomp ciepła w Polsce w I połowie 2019 r. (14 sierpnia 2019)270 proc. wzrostu przychodów Columbus Energy (13 sierpnia 2019)Elektrownia wodna we wnętrzu magistrali (31 lipca 2019)Emilewicz: od przyszłej kadencji rządu prosumentem mają być też wspólnoty mieszkaniowe (29 lipca 2019)W programie „Mój Prąd” tylko faktury opłacone po 23 lipca (26 lipca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony