Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Unikalna oczyszczalnia Bio Solid firmy BAMARTECH
Analizy ryzyka dla ustanowienia stref ochronnych ujęć wód firmy Arcadis

W Rudzie Śląskiej woda i ścieki podrożeją o złotówkę

a+a-    Powrót       04 października 2019       Woda   

Od 5 października mieszkańcy Rudy Śląskiej zapłacą o 1 zł więcej niż dotąd za metr wody i ścieków – 14,80 zł brutto. Za rok i za dwa lata planowane są kolejne podwyżki - po 42 grosze. Miasto tłumaczy je m.in. wzrostem cen wody oraz gazu i usług w procesie oczyszczania.

Jak poinformował w czwartek rudzki magistrat, na podwyżki wyraził już zgodę dyrektor Wód Polskich - Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Oznacza to, że wejdą one w życie od 5 października.

Zgodnie z zatwierdzoną taryfą rudzianie od 5 października br. do 4 października 2020 r. za wodę i ścieki będą płacić łącznie 14,80 zł brutto. W kwocie tej cena 1 m sześc. wody wyniesie 5,53 zł (do tej pory 5,43 zł), a 1 m sześc. odprowadzanych ścieków 9,27 zł (do tej pory 8,37 zł).

W kolejnym roku taryfowym, od 5 października 2020 r. do 4 października 2021 r., 1 m sześc. wody kosztować będzie 5,63 zł brutto, natomiast ścieki 9,59 zł brutto. Od 5 października 2021 r. do 4 października 2022 r. rudzianie za 1 m sześc. wody i odprowadzanych ścieków zapłacą odpowiednio 5,76 zł i 9,88 zł.

Opłaty nie zmieniły się znacząco od 2015 roku

- Opłata za wodę i ścieki jest praktycznie od 2015 r. niezmienna; od tego czasu zwiększyła się tylko o 1 grosz. Natomiast w tym okresie bardzo zmieniła się rzeczywistość, w której żyjemy. Wzrosły koszty zakupu materiałów i usług, wynagrodzeń, a także energii elektrycznej i gazu – zaznaczył, cytowany w informacji miasta, prezes rudzkiej spółki wodociągowej Grzegorz Rybka.

Jak przypomniał zgodnie z prawem przedsiębiorstwo wodociągowe może zmienić taryfę w okresie jej obowiązywania tylko w przypadku zmian w warunkach ekonomicznych, które mają wpływ na cenę wody i ścieków.

W przypadku rudzkiej spółki jednym z głównych czynników jest koszt zakupu wody od Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów, które podniosło cenę 1 m sześc. o 9 groszy, co wraz z podatkami i amortyzacją przekłada się na obecną podwyżkę o 10 groszy.

Prezes Rybka wskazał też na koszty działalności kanalizacyjnej. - Same ceny usług związanych z zagospodarowaniem osadów i odpadów powstających w procesie oczyszczania ścieków wzrosły o ponad 40 proc., natomiast za gaz wykorzystywany w oczyszczalniach trzeba płacić o 70 proc. więcej - wyliczył.

Wraz ze zmianą taryfy spółka ustaliła też na najbliższe trzy lata wysokość poszczególnych opłat abonamentowych. Dotychczasowe stawki za dostarczaną wodę i odprowadzane ścieki obowiązywały w Rudzie Śląskiej od maja 2018 r.

Plany modernizacji

Na najbliższe dwa lata Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rudzie Śląskiej zaplanowało budowę i modernizację blisko 32 km sieci wodociągowej i kanalizacyjnej za prawie 30 mln zł. Inwestycje te będą realizowane ze środków własnych i zewnętrznych: z Narodowego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Obecnie rudzkie PWiK dostarcza wodę siecią wodociągową o długości 446,7 km i odbiera ścieki siecią o długości 328,2 km. Spółka eksploatuje 6 pompowni wody, 48 przepompowni ścieków oraz 3 mechaniczno–biologiczne oczyszczalnie ścieków: Halemba-Centrum, Barbara i Orzegów.

W Katowicach obecna cena za 1 m sześc. wody wynosi 5,82 zł brutto, a za odprowadzenie ścieków 8,29 zł brutto. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

2 mln zł na badania nad innowacyjną metodą usuwania farmaceutyków ze ścieków (16 października 2019)Gospodarowanie deszczówką w teorii i praktyce - IV Konferencja GWOR (13 września 2019)Ząbkowskie wodociągi wdrożą innowacyjny system monitoringu (11 września 2019)Wody Polskie: rurociąg jest w połowie drogi do mostu pontonowego (04 września 2019)Ścieki w Wiśle. Jakie naprawdę jest zagrożenie? (30 sierpnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony