Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Kompleksowa realizacja instalacji PV – od produktu, po ubezpieczenie i opiekę rachunków Columbus Energy
Finansowanie efektywności energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych BNP Paribas

Ruszyła produkcja domów "ogrzewanych" ciepłem z ziemi

a+a-    Powrót       16 października 2015       Budownictwo   

Fabrykę, w której powstawać będą moduły do budowy domów „ogrzewanych” ciepłem zmagazynowanym w ziemi, otwarto w czwartek w Gdańsku. Unikalna technologia została opracowana na bazie systemu wymyślonego przez inżyniera z miejscowej politechniki.

Fabryka została zbudowana przez firmę Ekoinbud w Gdańsku na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W fabryce powstawać będą moduły, z których następnie budowane będą domy – zarówno jedno-, jak i wielorodzinne.

Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP Łukasz Górczak z Ekoinbudu, system modułowy pozwala na bardzo szybkie stawianie konkretnych obiektów: dzięki niemu konstrukcję średniej wielkości jednorodzinnego domu można postawić nawet w kilka dni.

W modułach o drewnianej konstrukcji, które będą powstawały w fabryce, zastosowany zostanie nowatorski system zwiększający właściwości termoizolacyjne budowanych obiektów.

Ciepło rozprowadza rurkami woda

Tą innowacyjną technologię opracował dr hab. inż. Marek Krzaczek z Politechniki Gdańskiej, a oparta jest ona na systemie wykonanych z polietylenu rurek umieszczonych w modułach, którymi – dzięki pompom, płynie woda. Latem woda zbiera ciepło ze ścian budynku i przekazuje je (także za pomocą rurek) do ziemi w sąsiedztwie budynku. Zimą woda w rurkach odbiera ciepło z ziemi i przekazuje je ścianom.

Jak wyjaśnił w ub.r. w rozmowie z PAP Krzaczek, rurki w ziemi kładzie się około dwóch, trzech metrów pod poziomem gruntu, gdzie dzięki ciepłu pochodzącemu z jądra Ziemi panuje wyższa temperatura niż na powierzchni. - Ziemia ma dobre właściwości akumulacyjne i choć oczywiście część energii cieplnej rozproszy się, to ta, którą uda się zmagazynować, wystarczy do stworzenia w zewnętrznych murach czegoś, co nazwaliśmy "ścienną barierą termiczną" – mówił PAP Krzaczek dodając, że latem system sprawi, że budynek będzie chłodzony.

Znacznie niższe koszty ogrzewania domu

Górczak wyjaśnił, że zastosowanie innowacyjnego systemu podwyższa koszt budowy obiektu o 5-10 procent. - Radykalnie zmniejsza się jednak zapotrzebowanie na ciepło zimą. Koszty ogrzewania około 150-metrowego domu wykonanego w naszej technologii szacujemy na 1,5 tysiąca rocznie – powiedział PAP.

Firma Ekoinbud w 2012 r. otrzymała w Urzędzie Patentowym patent na wykonywanie ścian w konstrukcji drewnianej, w których wykorzystany jest system opracowany przez dr. Krzaczka.

Na budowę fabryki, w której będą powstawać moduły, firma pozyskała kredyt technologiczny z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Całkowity koszt związany z budową i wyposażeniem fabryki wyniósł około 9 mln zł, z czego około 4 mln zł pochodziło z kredytu.

Są już pierwsze zamówienia

Linia produkcyjna do wytwarzania modułów została zainstalowana w hali o powierzchni około 2,5 tys. mkw. Do obsługi linii wystarczy 10 osób. Przy pracy jednozmianowej fabryka jest w stanie wyprodukować moduły, z których można zbudować około 80 średniej wielkości domów jednorodzinnych. - Mamy już pierwsze zamówienia – poinformował Górczak.

System opracowany przez dr. Krzaczka zdobył wiele nagród na konkursach związanych z innowacyjnością. Choćby w 2011 r. projekt otrzymał drugą nagrodę w międzynarodowym konkursie "Lafarge Invention Awards". Został także wyróżniony przez europejskie konsorcjum KIC InnoEnergy w ramach inicjatywy Call for Proposals 2014. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Co można zrobić ze zużytych łopat wiatraków? Więcej, niż się na pozór wydaje (21 października 2020)Wrocław: Zakończył się kolejny etap przyłączania budynków do sieci ciepłowniczej (21 października 2020)Marcinkowice: 7 mln zł z POIiŚ na biogazownię (16 października 2020)„Fala renowacji" to m.in. zwiększanie udziału OZE w energii konsumowanej przez budynki (15 października 2020)Reforma odpadowa na dwa tempa: liczenie poziomu recyklingu i uwolnienie rynku spalarniowego (13 października 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony
Sprawdzone zielone technologie made in Poland