Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Junior Outbound Sales Support Stena Recycling Sp. z o. o.
SklepSUEZ.pl - podstawiamy kontener na odpady pod Twój dom - i masz to z głowy! firmy SUEZ

Składowisko toksycznych chemikaliów w Zgierzu do kontroli

a+a-    Powrót       04 lipca 2019       Odpady   

Prezes NIK zdecydował w trybie specjalnym o przeprowadzeniu kontroli doraźnej dotyczącej składowania odpadów w Zgierzu. Celem kontroli doraźnej będzie ocena stopnia ryzyka zagrożenia dla zdrowia mieszkańców Zgierza i okolic oraz faktycznego rozmiaru prowadzonej przez Spółkę Eko-Boruta Sp. z o.o. działalności w zakresie gospodarki odpadami, w tym także niezgodnie z zakresem udzielonych ww. spółce uprawnień. Jednocześnie na wniosek Prezesa Krzysztofa Kwiatkowskiego Kolegium NIK podjęło decyzję o rozszerzeniu Planu pracy NIK na 2019 r. o kontrolę składowiska odpadów w województwie łódzkim.

Ekolodzy alarmują, że nieczynne już składowiska i wysypiska po fabrykach w województwie łódzkim są bombami ekologicznymi. Mowa tu m.in. o składowisku w Zgierzu po Zakładach Produkcji Barwników w Zgierzu czy po zakładach WISTOM w Tomaszowie Mazowieckim. Tereny te zostały przejęte przez prywatne firmy, które do tej pory nie rozpoczęły skutecznej rekultywacji. W niektórych przypadkach, jak w Zgierzu, firma zarządzająca terenem znajduje się w likwidacji.

Dla zapewnienia prawidłowej realizacji celu kontroli, NIK planuje zlecić:

  • Wojewódzkiemu Inspektoratowi Ochrony Środowiska (WIOŚ) w trybie art. 12 ustawy o NIK o przeprowadzenie badań: wód podziemnych w otworach piezometrycznych na składowiskach w Zgierzu przy ul. Miroszewskiej oraz stanu rzeki Bzury

  • Instytutowi Ochrony Środowiska - Państwowemu Instytutowi Badawczemu w Warszawie przeprowadzenie badań na zawartości beczek a także wydanie opinii/ ekspertyzy w oparciu o wyniki badań WIOŚ co do faktycznego stopnia zagrożenia dla zdrowia, życia człowieka i środowiska jakie mogą wynikać z funkcjonowania składowiska odpadów w Zgierzu.

Kontrola administracji publicznej i lokalnego samorządu

Tymczasem jeszcze w tym roku ma się rozpocząć kontrola planowa, która ma odpowiedzieć na pytanie, czy organy administracji publicznej i lokalnego samorządu podejmowały skuteczne działania w celu zapobieżenia zagrożeniu środowiska ze strony składowisk? Kontrolerzy sprawdzą, czy organy te monitorowały stan środowiska w otoczeniu wysypisk i właściwie reagowały w przypadku stwierdzenia takiego zagrożenia oraz czy podejmowane były działania zmierzające do rekultywacji nieczynnych składowisk, a jeśli tak, to jaka była ich skuteczność.

Początki Zakładów Produkcji Barwników Boruta w Zgierzu sięgają końca XIX w. W pierwszej połowie lat 90-tych XX wieku znalazły się na liście osiemdziesięciu największych trucicieli środowiska. W 1999 r. zostały postawione w stan likwidacji.

Źródło: NIK

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Chcesz chronić środowisko? Zapobiegaj marnowaniu żywności! (16 października 2019)Trwa nabór ofert na dostawę odpadów komunalnych do spalarni w Rzeszowie (16 października 2019)W Siemianowicach Śląskich rozpoczęto usuwanie niebezpiecznych odpadów (15 października 2019)Mazurek: istnieje możliwość dopłacania do systemu gospodarki odpadami i obniżania stawek opłat (15 października 2019)Pierwsza w historii zielona kampania wyborcza za nami. Do czego zobowiązali się zwycięzcy? (14 października 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony