Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. weryfikacji danych o emisjach i wyników modelowania matematycznego dla województw: kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego oraz udostępniania informacji o jakości powietrza w ramach monitoringu jakości powietrza Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie
Pompa ciepła aroTHERM Split: cicha, oszczędna i szybka w instalacji firmy Vaillant

27 nowych czujników mierzy jakość powietrza w Rybniku

a+a-    Powrót       20 października 2017       Powietrze i klimat   

W Rybniku (Śląskie), gdzie w minionym sezonie grzewczym dochodziło do rekordowych przekroczeń zawartości pyłu zawieszonego w powietrzu, zamontowano w ostatnim czasie 27 czujników, mierzących stężenie pyłów w poszczególnych częściach miasta. Wyniki pomiarów są dostępne w internecie.

Czujniki zamontowano głównie na budynkach szkół w różnych dzielnicach miasta, a w dwóch przypadkach na obiektach należących do ochotniczych straży pożarnych. Mierzą zawartość w powietrzu pyłów PM10 i PM2,5 - ich wysokie stężenia oznaczają alarm smogowy. 27 laserowych mierników za 54 tys. zł zamontowała w Rybniku firma Airly z Krakowa, która najskuteczniej odpowiedziała na zapytanie ofertowe miejscowego samorządu.

Reprezentatywne wyniki

Dotychczas rybnickie pomiary jakości powietrza bazowały na wskazaniach jednej, centralnej stacji zlokalizowanej przy ulicy Borki w dzielnicy Orzepowice. Teraz poziom pyłów będzie mierzony we wszystkich dzielnicach miasta, dzięki czemu informacje będą bardziej precyzyjne. - Dokonywanie pomiarów w rożnych punktach miasta pokaże, czy są znaczne różnice w jakości powietrza pomiędzy dzielnicami. Przy tego rodzaju pomiarach zawsze trzeba jednak brać pod uwagę także różnicę w ukształtowaniu terenu czy specyfikę zabudowy – wyjaśnił w czwartek prezydent Rybnika Piotr Kuczera. Wyniki z poszczególnych miejsc są na bieżąco analizowane – jeżeli np. okazałyby się niereprezentatywne dla danego miejsca, lokalizacja czujników może ulec zmianie.

Jakość powietrza można śledzić w internecie za pośrednictwem mapy obejmującej miasto w podziale na dzielnice, ze wskazaniem wartości pomiarowej PM10 z każdego czujnika w odpowiedniej kolorystyce: kolor zielony oznacza stężenie pyłu zawieszonego poniżej 50 mikrogramów na m sześc., żółty (powyżej 50 µg/m sześc.) - przekroczenie poziomu dopuszczalnego, czerwony (powyżej 200µg/m sześc.) - przekroczenie poziomu informowania o zagrożeniu, a ciemnoczerwony (powyżej 300 µg/m sześc. PM10) - przekroczenie poziomu alarmowania. Rybniccy samorządowcy zachęcają mieszkańców do zainstalowania aplikacji Airly, dzięki której łatwo można sprawdzać jakość powietrza za pomocą smartfona.

700 tys. pieców do wymiany na Śląsku

W ostatnich miesiącach wiele samorządów i instytucji w woj. śląskim zintensyfikowało działania służące walce ze smogiem. W kwietniu br. Sejmik Woj. Śląskiego przyjął uchwałę antysmogową, której projekt był efektem pracy powołanego przez marszałka zespołu ekspertów. Śląska uchwała jest drugą w kraju, po woj. małopolskim. Zakazuje używania od września br. najbrudniejszych paliw (w tym mułów węglowych i tzw. flotokoncentratów) oraz nakazuje stopniową wymianę przestarzałych instalacji cieplnych.

Władze regionu szacują, że działania przewidziane uchwałą będą oznaczały koszt rzędu 6-7 mld zł w ciągu 10 lat. Wynika to z szacunków, zgodnie z którymi pieców i kotłów typu „domowego” (o mocy do 1 MW) w regionie jest ok. 700 tys., a średni koszt wymiany jednej instalacji na klasę 5. wynosi 10 tys. zł. (Marek Błoński, PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Miasto Żywiec i Forum Energii do końca roku wspólnie opracują plan działań dla wyeliminowania smogu (17 czerwca 2019)Kurtyka: celem zmiany Prawa ochrony środowiska jest wyeliminowanie zagrożeń związanych ze smogiem (13 czerwca 2019)Zajęcia o ochronie klimatu w małopolskich szkołach (07 czerwca 2019)Mniejsze rachunki dzięki słońcu (04 czerwca 2019)Polskie perspektywy dla energetyki wiatrowej i Kodeks Dobrych Praktyk (28 maja 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony
Finansowanie termomodernizacji budynków wielorodzinnych