Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Młodszy Specjalista ds. Logistyki SUEZ Polska Sp. z o.o.
Najszerszy wybór podestów i podnośników koszowych firmy ROTHLEHNER

Smart automaty, w których można wymienić pustą butelkę na bilet

a+a-    Powrót       31 grudnia 2018       Odpady   

Specjalne automaty, w których można wymieniać puste butelki i puszki na bilety komunikacji miejskiej, zostały uznane przez Światowe Forum Ekonomiczne (ang. The World Economic Forum) za jedno z pięciu najbardziej inspirujących przedsięwzięć 2018 r. Rozwiązanie jak dotąd zostało wprowadzone w Pekinie, Stambule i Sydney.

Pomysł doskonale wpisuje się w ideę gospodarki obiegu zamkniętego (przykład Wielunia) i stanowi konkretną zachętę, dzięki czemu edukuje i motywuje do segregowania odpadów.

Czy jest to możliwe w Polsce?

Z naszych informacji wynika, że w ramach ruchu miejskiego Rzeszów Smart City powstał pomysł, by w mieście tym była możliwość wymiany plastikowych butelek lub puszek na bilety komunikacji miejskiej bądź doładowanie kart miejskich w automatach. Projekt jest we wstępnej fazie, trwają rozmowy z ewentualnymi partnerami, którzy mieliby w tym przedsięwzięciu partycypować. Koszt tego typu automatów jest bowiem bardzo wysoki.

Warto wspomnieć również o warszawskiej inicjatywie. W stolicy już od kilku miesięcy działają na Bulwarach Wiślanych specjalne automaty, w których można wymienić dwie puste butelki lub puszki na butelkę wody. Ten projekt jest zrealizowany w ramach programu "Dzielnica Wisła", który zachęca mieszkańców do aktywnego spędzania czasu nad rzeką.

Katarzyna Zamorowska: Dziennikarz, prawnik Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Jak Europa (nie)radzi sobie z odpadami z tworzyw sztucznych? (18 stycznia 2019)RDF czeka na swoją szansę, a przedsiębiorstwa czekają na RDF (17 stycznia 2019)Ekolodzy z Białorusi alarmują, że państwo nie ma precyzyjnego planu dla odpadów z elektrowni jądrowej (16 stycznia 2019)Projekt noweli ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wraca na rządową agendę. Co się zmieniło? (15 stycznia 2019)Dlaczego i o ile wzrosną opłaty za odbiór odpadów? (15 stycznia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony