Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Trener / Szkoleniowiec - gospodarka odpadami ATMOTERM S.A.
c-trace: Redukcja kosztów odbioru odpadów dzięki nowoczesnym rozwiązaniom IT firmy c-trace Sp. z o.o.

Władze Sri Lanki żądają, by Wielka Brytania zabrała 213 kontenerów z odpadami

a+a-    Powrót       26 lipca 2019       Odpady   

Rząd Sri Lanki nakazał w czwartek zwrot 213 kontenerów sprowadzonych do kraju brytyjskich odpadów po odkryciu, że zawierają one m.in. odpady plastikowe i biologiczne, w tym części ludzkich ciał.

Rzecznik służb celnych Sri Lanki Sunil Jayaratne zapewnił, że w sprawie prowadzone jest śledztwo. - Poinformowaliśmy importerów o konieczności natychmiastowego zwrócenia odpadów do miejsca ich pierwotnego eksportu - dodał. Zaznaczył, że Wielka Brytania naruszyła konwencję bazylejską z 1989 roku o kontroli transgranicznego przemieszczania i usuwania odpadów niebezpiecznych. Według Jayaratne za sprowadzanie brytyjskich odpadów odpowiedzialny jest lankijski biznesmen, na którym spoczywa obowiązek ich zwrócenia.

Rząd Sri Lanki podjął decyzję po środowych protestach grupy działaczy ochrony środowiska i mnichów buddyjskich przed siedzibą brytyjskiej ambasady.

Odpady z Wielkiej Brytanii są sprowadzane na wyspę od 2017 roku. Rzecznik Agencji Ochrony Środowiska Wielkiej Brytanii powiedział, że ludzie odpowiedzialni za nieodpowiedni eksport odpadów staną przed sądem; będzie im groziła kara grzywny lub do dwóch lat więzienia.

Kolejne państwa odmawiają przyjmowania zachodnich odpadów

Sri Lanka jest kolejnym krajem azjatyckim, który odmówił przyjmowania transportów z odpadami z państw zachodnich. Wcześniej w styczniu 2018 roku Chiny zabroniły ich importu. Decyzja Pekinu zdezorganizowała międzynarodowy przepływ odpadów, wynoszący milion ton rocznie.

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy Filipiny, Indonezja i Malezja zwróciły odpady m.in. do Kanady, USA, Japonii, Francji czy Australii.

W maju ok. 180 państw zawarło porozumienie zmieniające konwencję bazylejską tak, by globalny handel odpadami z tworzyw sztucznych był bardziej przejrzysty i lepiej uregulowany. Nowe przepisy mają również zapewnić bezpieczniejsze dla zdrowia i środowiska warunki transportu odpadów.

Stany Zjednoczone, światowy lider eksportu plastikowych odpadów, nie ratyfikował konwencji od momentu jej powstania. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Dylematy firm transportujących odpady a BDO (17 stycznia 2020)Podlaskie: 1,2 mln zł na usuwanie azbestu w 2020 r. (13 stycznia 2020)Ostatni moment na rejestrację w systemie BDO. Kogo dotyczy obowiązek? (29 listopada 2019)Wyroki za nielegalne składowanie odpadów: kary więzienia w zawieszeniu i grzywny (21 października 2019)Nowe paliwo przyszłości? Europa Zachodnia już coś o tym wie (15 października 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony