Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Inspektor w Dziale Inspekcji (ds. zmniejszenia zanieczyszczenia wód azotanami) WIOŚ Gdańsk
Badania stanu środowiska i remediacja terenów zanieczyszczonych firmy Arcadis

„Depapieryzacja” urzędów i elektryczne motocykle, czyli środowiskowe oblicze Pakietu MŚP

a+a-    Powrót       16 listopada 2018       Management   

Przyjęty przez Sejm Pakiet MŚP to prawie pięćdziesiąt uproszczeń, dzięki którym w kieszeniach przedsiębiorców ma zostać w ciągu dekady blisko 4 mld zł. Na niektórych zmianach ma szansę skorzystać nie tylko biznes, ale także środowisko.

9 listopada br. Sejm przyjął ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym(1), nazywaną Pakietem MŚP. W dużym skrócie, są to zdaniem rządu przepisy, które ułatwią życie polskim przedsiębiorcom. Pakiet(2) skierowany jest głównie do sektora małych i średnich przedsiębiorców, którzy stanowią z kolei dużą część branży ochrony środowiska. Zaproponowane w Pakiecie rozwiązania zaczną w większości obowiązywać od 2019 r.

Mniej czasu w urzędzie, więcej w firmie

Jedną z najczęściej wskazywanych przez przedsiębiorców barier w rozwoju mniejszych firm są liczne obowiązki sprawozdawcze wobec administracji publicznej. Dlatego reforma zakłada m.in. zmniejszenie ilości wymaganych dokumentów, np. od podmiotów zwolnionych z akcyzy za energię elektryczną, wykorzystujących ją do celów redukcji chemicznej lub w procesach elektrolitycznych, metalurgicznych lub mineralogicznych. Ujednolicone zostaną również wzory wszystkich formularzy w zakresie podatków lokalnych, m.in. dotyczących podatku rolnego, podatku od nieruchomości czy podatku leśnego. Obecne wzory opracowywane są przez rady gmin co oznacza, że na terenie sąsiadujących samorządów obowiązywać mogą różne formularze, w zakresie tego samego podatku. Problem dotyka w szczególności rolników, ale także właścicieli odnawialnych źródeł energii, np. wiatraków. Obowiązujące w całym kraju wzory formularzy i deklaracji określi wkrótce w drodze rozporządzenia Minister Finansów.

Zarejestrujesz elektryczny skuter

Pakiet nie zawiera przepisów wprost ukierunkowanych na ochronę środowiska. Jedną z bliższych temu celowi reform jest usunięcie wątpliwości co do możliwości rejestracji motocykli z napędem elektrycznym. Obowiązujące dotychczas brzmienie ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym definiuje motocykl, jako pojazd samochodowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej przekraczającej 50 cm sześc., dwukołowy lub z bocznym wózkiem – wielośladowy (…). Jak wynika więc z obecnego stanu prawnego, motocykl może być wyposażony jedynie w silnik spalinowy, co utrudnia lub niekiedy uniemożliwia rejestrację i dopuszczenie do ruchu drogowego motocykli wyposażonych w inny rodzaj napędu, np. elektryczny. - Skutkiem zmiany powinna być zwiększona sprzedaż motocykli wyposażonych w napęd alternatywny - czytamy w uzasadnieniu do ustawy.

Niebawem kolejne ułatwienia

Przedstawiciele branży ochrony środowiska skorzystają natomiast z szeregu innych przepisów, dedykowanych przedsiębiorcom w ogóle. Nowela przewiduje m.in. podwyższenie uprawniającego do uzyskania statusu „małego podatnika” progu sprzedaży z 1,2 mln euro do 2 mln euro czy możliwość podejmowania wszystkich uchwał spółki z o.o. przez wspólników w trybie obiegowym. Już niebawem rząd powinien przyjąć również projekt ustawy przeciwdziałającej zatorom płatniczym. Zapowiedziano również, że jeszcze w tym miesiącu nastąpi prezentacja projektu nowego Prawa zamówień publicznych, które zdaniem rządu będzie zdecydowanie bardziej przyjazne dla małych i średnich przedsiębiorców.

Uchwalona przez Sejm ustawa trafi teraz do Senatu. Podpisanie jej przez prezydenta powinno nastąpić jeszcze w tym roku.

Kamil Szydłowski: Dziennikarz, prawnik

Przypisy

1/ Treść ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym
http://orka.sejm.gov.pl/opinie8.nsf/nazwa/2862_u/$file/2862_u.pdf
2/  MPiT informuje, że Sejm uchwalił pakiet MŚP
https://www.mpit.gov.pl/strony/aktualnosci/sejm-uchwalil-pakiet-msp/

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Wydawanie publicznych pieniędzy to trudna sztuka (18 lipca 2019)Grzegorz Puda nowym wiceministrem inwestycji i rozwoju (16 lipca 2019)Katowice będą ubiegać się o tytuł Zielonej Stolicy Europy (11 czerwca 2019)Marcin Ociepa Sekretarzem Stanu w MPiT (05 czerwca 2019)Zielona fala w Parlamencie Europejskim (28 maja 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony