
Innowacyjne przedsiębiorstwa odgrywają dużą rolę w popularyzacji i racjonalizacji rozwiązań w duchu zrównoważonego rozwoju, zarówno w biznesie, jak i całej gospodarce. Nikt już nie ma wątpliwości, że działania na rzecz efektywności energetycznej i obniżania emisji w biznesie to „być lub nie być” dla firmy.
Startupy pozytywnego wpływu
EIT InnoEnergy wspiera innowacje i przedsiębiorczość w zakresie zrównoważonej energii. Przedsiębiorstwa typu startup, scaleupy i innowatorzy otrzymują dostosowane do potrzeb wsparcie w celu zmniejszenia ryzyka biznesowego oraz skrócenia czasu wprowadzania produktów na rynek.
Wśród nich jest m.in. Ecobean, warszawski startup, który opracował technologię pozwalającą na pełną waloryzację odpadów kawowych i który, notabene, zamknął niedawno rundę inwestycyjną z EIT InnoEnergy, CofounderZone, CIECH Ventures i Aniołami Biznesu z COBIN Angels. Inwestycja jest kluczowym kamieniem milowym na drodze firmy do budowy biorafinerii.
- W EIT InnoEnergy nieustannie analizujemy rynek pod kątem skalowalnych, opartych na technologii innowacji, które łączą w sobie pozytywny wpływ na środowisko i klimat z dużymi możliwościami tworzenia wartości. Ecobean nie tylko spełnia wszystkie powyższe kryteria, ale także łączy cele związane z cyrkularnością, zrównoważonym rozwojem i zieloną transformacją, dzięki czemu jest istotny dla wielu graczy w ekosystemie. Firmy chemiczne, branża HORECA, czy sektor żywności i pasz - wszyscy oni dostrzegają korzyści wynikające z rozwiązania Ecobean. Postrzegamy to jako wielką szansę do wykorzystania w całej Europie i poza nią - przekonuje Marcin Wasilewski, CEO w EIT InnoEnergy Central Europe.
Od fusów po bioprodukty
Średnio, każdego dnia w Europie generuje się ok. 9 000 ton fusów(1) po kawie. Ecobean opracował opatentowaną technologię przetwarzania kawowego odpadu na zrównoważone materiały - olej kawowy, antyoksydanty, kwas mlekowy, dodatki białkowe i ligninę kawową - które są bezpośrednimi alternatywami produktów szeroko stosowanych obecnie przez różne gałęzie przemysłu: spożywczego, kosmetycznego, przetwórczego i farmaceutycznego. Co równie istotne - rozwiązanie Ecobean znacząco obniża ślad węglowy przemysłu kawowego.
Ecobean, jako startup realizujący założenia gospodarki obiegu zamkniętego, ściśle współpracuje z liderami rynku, takimi jak AmRest – który jest operatorem takich marek jak Starbucks w Europie Środkowej, oraz jest wiodącym operatorem wielomarkowych restauracji w Europie. W ramach tej współpracy Ecobean jest odpowiedzialny za zbiórkę zużytych fusów po kawie, jak również za rozwój aplikacji dostosowanych do potrzeb klienta. Spółka wykorzystuje również swoje silne partnerstwo i współpracę z Politechniką Warszawską, która wspiera Ecobean od momentu jego powstania w 2018 roku i jest jego udziałowcem poprzez swoją spółkę zależną – Instytut Badań Stosowanych.
- Jesteśmy najbardziej zaawansowaną technologicznie firmą w sektorze, ze sprawdzonym rozwiązaniem logistycznym do pełnego przetwarzania zużytych fusów kawowych i przekształcania ich w materiały potrzebne różnym branżom. Ostatnia runda i nawiązane partnerstwa to kluczowy kamień milowy w rozwoju spółki - naszym celem pozostaje otwarcie kilku gigarafinerii do 2025 roku - mówi Marcin Koziorowski, prezes zarządu Ecobean.
Odpady drzewne źródłem energii
Kolejnym przykładem zamykania obiegu jest elektrownia start-upu Meva Energy przeznaczona do produkcji energii elektrycznej i ciepła z biomasy. Instalacja oparta jest na zgazowaniu biomasy, w szczególności na wykorzystaniu surowca frakcji drobnej. To technologia optymalna dla zastosowań przemysłowych, oparta na wykorzystaniu odpadów z produkcji drzewnej lub rolnictwa. Technologia konwersji termochemicznej Meva Energy przekształca pozostałości biogenne, w tym trociny i ścinki z MDF i płyt wiórowych, w odnawialny gaz. Gaz może być następnie wykorzystany do zasilania elektrowni lub do zastąpienia zużycia gazu kopalnego. System wytwarza również biowęgiel, stabilną formę odnawialnego węgla, który może być wykorzystany do ulepszania gleby i nawozu, gdzie skutecznie tworzy pochłaniacz CO2. Instalując system Meva bezpośrednio tam, gdzie powstają pozostałości drewna, uzyskuje się w pełni cyrkularny i zdecentralizowany system energetyczny.
Współpraca Meva z IKEA Industry
Produkt ma już wdrożenia. Warta uwagi jest inwestycja w Polsce, mianowicie Meva Energy wybuduje elektrownię o mocy 2,4 MW wraz z instalacją konwersji termochemicznej na terenie największego zakładu produkcyjnego IKEA Industry w Zbąszynku w Polsce. Elektrownia ma zostać uruchomiona w perspektywie dwóch lat. Instalacja będzie przetwarzała odpady drewniane z produkcji mebli w procesie termochemicznym na gaz i energię ze źródeł odnawialnych. IKEA Industry szacuje, że zakład produkcyjny zmniejszy emisję CO2 o 14 000 ton rocznie w porównaniu ze śladem węglowym liczonym na podstawie wykorzystania energii elektrycznej z PSE. W istotny sposób zostanie również zredukowana liczba transportów ciężarowych odpadów drzewnych opuszczających fabrykę w Zbąszynku w celu ich utylizacji (redukcja o ok. 300 transportów rocznie). Zamiast tego, pozostałości drewna będą wykorzystywane do produkcji energii odnawialnej bezpośrednio w miejscu jej produkcji.
Optymalizacja zużycia energii ratunkiem przed blackoutem?
Kryzys energetyczny unaocznił pilną potrzebę nie tylko nowych źródeł OZE, ale też optymalizowania zużycia energii. Pojawia się coraz więcej przykładów samorządów, które włączyły tryb oszczędności, polegających m.in. na wcześniejszych wyłączaniu latarni. Na szczęście istnieją inne, innowacyjne rozwiązania, które pozwalają takie oszczędności uzyskać.
Firma Gradis stworzyła unikalną platformę do projektowania, sterowania i zarządzania infrastrukturą oświetlenia zewnętrznego. PhoCa wykorzystuje najnowocześniejsze algorytmy sztucznej inteligencji, aby uzyskać oszczędności energii przekraczające 70% w przypadku modernizacji tradycyjnego oświetlenia, a 15% przy optymalizacji oświetlenia LED.
Rozwiązanie ma już ponad 50 wdrożeń w kraju i zagranicą. System PhoCa wdrożyły m.in. takie miasta jak Kraków, Wrocław, Nowy Sącz czy Tbilisi. Z oprogramowania Gradis korzysta również biznes, np. Signify, Philips, Schréder, LUG Light Factory, Thorn Lighting, Pollight, Tauron.
To pokazuje, że start-upy realnie zmieniają świat, a wymogi ESG działają na korzyść tych innowacyjnych rozwiązań.
