Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Kompleksowe usługi rozpoznania stopnia zanieczyszczenia terenu dla starostów, właścicieli i nabywców nieruchomości firmy Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych
Zespoły kogeneracyjne zasilane paliwami gazowymi firmy Horus Energia

UE otwiera laboratoria dla badaczy zajmujących się m.in. bezemisyjną produkcją energii

a+a-    Powrót       30 lipca 2019       Energia   

Wspólne Centrum Badawcze KE ruszą z drugim etapem inicjatywy otwartego dostępu do światowej klasy laboratoriów dla naukowców z Europy. Badacze będą mogli przeprowadzać doświadczenia dotyczące np. bezemisyjnej produkcji energii i bezpieczeństwa jądrowego.

Od 2017 roku, kiedy Wspólne Centrum Badawcze (JRC) udostępniło swoje obiekty po raz pierwszy, naukowcy z 21 państw członkowskich UE i trzech państw sąsiadujących z Unią prowadzą prace badawcze w 12 laboratoriach JRC w Geel w Belgii, Isprze we Włoszech i niemieckim Karlsruhe.

Wnioski do 30 września

Jak podała w poniedziałek Komisja Europejska, inicjatywa ta zostaje teraz rozszerzona o Petten w Holandii, gdzie znajdują się laboratoria badawcze JRC w dziedzinie energii i transportu. Naukowcy z państw członkowskich UE i państw stowarzyszonych programu badawczego "Horyzont 2020" mogą składać wnioski o korzystanie z tych ośrodków do 30 września.

W ramach pierwszego etapu inicjatywy otwartego dostępu złożono blisko 100 wniosków w imieniu 92 instytucji badawczych. Dwa lata dzielenia się infrastrukturą zaowocowały 12 zakończonymi i ponad 30 trwającymi projektami badawczymi.

KE przytacza przykład naukowców z Holandii, którzy przeprowadzili serię doświadczeń z użyciem największego na świecie przyrządu naukowego o nazwie pręt Hopkinsona w Europejskim Laboratorium Badań Strukturalnych w Isprze. Potrzebowali go, aby badać odporność na wybuchy cegieł suszonych na słońcu. Budowle z takich cegieł można znaleźć na całym świecie, także w miejscach, gdzie toczą się konflikty zbrojne czy w miejscach podatnych na zagrożenia naturalne.

Z kolei rumuńscy naukowcy zajmujący się badaniami jądrowymi przeprowadzili doświadczenia w ośrodku GELINA w Geel, który umożliwia pomiary zachowania neutronów z bardzo dużą dokładnością. Neutrony są zasadniczym elementem reakcji jądrowych, dokładne dane na ich temat są więc niezbędne do skutecznego opracowywania zaawansowanych technologii jądrowych, od metod leczenia chorób nowotworowych po bezpieczną produkcję energii przy wytwarzaniu minimalnej ilości odpadów.

Technologie wodorowe w początkowej fazie

W holenderskim Petten w ramach inicjatywy JCR otwarte zostają teraz dwa ośrodki służące do rozwoju technologii paliw wodorowych: obiekt do badań wysokociśnieniowych zbiorników paliwa oraz obiekt do badań nad ogniwami paliwowymi i elektrolizerami. - Wodór jest jednym z najbardziej obiecujących paliw alternatywnych, ponieważ nie emituje dwutlenku węgla. Technologia ta jest jednak dopiero w zarodku i trzeba ją rozwinąć, zanim będzie można ją stosować zamiast konwencjonalnych paliw kopalnych. W Petten naukowcy przeprowadzać będą doświadczenia z użyciem ogniw paliwowych i zbiorników paliwa w różnych warunkach środowiskowych - podkreśliła w komunikacie KE.

JRC otwiera również dwa laboratoria w Karlsruhe, służące do badań materiałów zawierających aktynowce. Aktynowce są podstawą technologii jądrowych o tak różnym zastosowaniu, jak produkcja energii, badania przestrzeni kosmicznej czy metody leczenia. Naukowcy będą mogli prowadzić badania służące opracowywaniu nowego sprzętu i materiałów jądrowych.

We wrześniu JRC udostępni również w Geel kilka swoich obiektów do pomiaru reakcji jądrowych i danych na temat rozpadu. Takie pomiary pomagają zwiększyć bezpieczeństwo reaktorów jądrowych i postępowania z odpadami jądrowymi oraz ochronę radiologiczną mieszkańców i środowiska.

Informacje na temat warunków i kryteriów dostępu oraz procesu składania wniosków można znaleźć na stronie internetowej.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

3,2 mld euro wsparcia publicznego na badania naukowe i innowacje dotycząc łańcucha wartości baterii (11 grudnia 2019)Czy raport pokazujący indeks zagrożenia klimatycznego wpłynie na wynik COP25? (04 grudnia 2019)Magazynowanie wód opadowych pod ziemią – Uniwersytet Śląski w międzynarodowym projekcie (21 listopada 2019)PE i kraje członkowskie porozumiały się w sprawie unijnego budżetu na 2020 r. (19 listopada 2019)Jakość życia w toksycznym środowisku. Rzecz nie tylko o antybiotykach w (eko)żywności (31 października 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony