Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Młodszy Specjalista ds. Wsparcia Sprzedaży Outbound Stena Recycling Sp. z o. o.
Maszyna kompostująca Oklin GG02 firmy Interseroh Polska

UE stawia kropkę nad "i" w kwestii jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych

a+a-    Powrót       22 maja 2019       Odpady   

Unijni ministrowie ds. europejskich przyjęli we wtorek tzw. dyrektywę SUP, która ma zakończyć stosowanie niektórych plastikowych produktów jednorazowego użytku.

Unijni ministrowie ds. europejskich przyjęli we wtorek dyrektywę, która ma zakończyć stosowanie niektórych plastikowych produktów jednorazowego użytku. Formalne przyjęcie nowych przepisów przez Radę UE oznacza koniec procedury ustawodawczej na poziomie unijnym. Dyrektywa ustanawia surowsze regulacje dotyczące produktów i opakowań, które należą do 10 najczęstszych kategorii odpadów znajdowanych na europejskich plażach.

- (...) Teraz rządy muszą zadbać o to, aby firmy czerpiące zyski z produktów jednorazowego użytku były rozliczane oraz by natura i zdrowie publiczne były chronione przed zanieczyszczeniami z tworzyw sztucznych - oświadczył w reakcji na decyzję Rady UE rzecznik Greenpeace'u John Hyland.

O tym, jakie działania podejmują w tym zakresie polskie miasta, pisaliśmy tutaj.

Większy akcent na odpady z tworzyw sztucznych położony został także w czasie tripleCOP w Genewie.

Przypomnienie ogólnych założeń

Dyrektywa zakazuje stosowania niektórych produktów plastikowych jednorazowego użytku mających zamienniki. W załączniku do dyrektywy wskazano, że chodzi o patyczki higieniczne, widelce, noże, łyżki, pałeczki, talerze, słomki, mieszadełka do napojów, patyczki mocowane do balonów oraz pojemniki na żywność z polistyrenu, w tym pojemniki na jedzenie typu fast food.

Dyrektywa wprowadza też ograniczenia w stosowaniu najczęściej wyrzucanych produktów plastikowych. Nakłada na państwa członkowskie obowiązek podjęcia działań, by zmniejszyć stosowanie kubków na napoje czy butelek plastikowych. Przepisy wprowadzają m.in. obowiązek, by nakrętka była przymocowana do butelki, by łatwiej poddawało się ją recyklingowi, a nie trafiała do kosza.

Kraje unijne zgodnie z nowymi przepisami będą musiały wprowadzić recykling takich butelek (do pojemności trzech litrów). Dyrektywa przewiduje, że do 2029 r. zbieranych będzie 90 proc. plastikowych butelek. Do 2025 r. będą one musiały zawierać co najmniej 25 proc. materiałów z recyklingu, a do 2030 r. – 30 proc.

Celem regulacji jest zmniejszenie ilości plastikowych odpadów. Pomiary zaśmiecenia plaż pokazały, że teraz tworzywa sztuczne stanowią 80–85 proc. odpadów w środowisku morskim w UE. Artykuły jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych odpowiadają za 50 proc., a przedmioty związane z połowami 27 proc. śmieci w morzach.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Czyste plaże we Francji do 2025 roku (07 sierpnia 2019)Kartony DPŻ: RIPOK-i intensyfikują działania, ale selektywna zbiórka nie nadąża (11 lipca 2019)Katowice tworzą znaki ułatwiające segregację odpadów i udostępniają je w trybie „licencji otwartej” (04 lipca 2019)W debacie publicznej o gospodarce odpadami panuje chaos semantyczny. Część 1. Odpadowego ABC (03 lipca 2019)Przemysł chemiczny o rezygnacji z plastiku: nie dajmy się zwariować (25 czerwca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony