Trwają prace nad mapą drogową rozwoju mikroinstalacji i technologii wytwarzania ciepła z OZE oraz nad systemem promocji ciepła z OZE w domach i budynkach publicznych.
Jak zapowiada konsorcjum projektu „Krajowy Plan Rozwoju Domowych Instalacji do Wytwarzania Ciepła z OZE do 2030 roku”, zostanie on skonsultowany z całym sektorem OZE. Konsorcjum utworzono 25 czerwca 2015 r. w Warszawie. W jego skład wchodzi 14 firm i organizacji.Konsorcjum projektu „Krajowy Plan Rozwoju Ciepła z OZE do 2030 roku”
W skład konsorcjum wchodzą następujące firmy przemysłowe i organizacje: Cichewicz, Defro, ENSOL, Europejski Instytut Miedzi, Galmet, Stiebel-Eltron, Robert Bosch Sp. z o.o., Thermaflex, Vaillant, Viessmann, Instytut Energetyki Odnawialnej, Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych, Związek Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej.
Koordynator prac - Instytut Energetyki Odnawialnej - dokona oceny potencjału rynkowego ciepła rozproszonego z OZE, potrzeb i oczekiwań społecznych w tym zakresie oraz potencjału gospodarczego polskiego przemysłu wraz z zatrudnieniem. Przedstawi także analizy techniczne i ekonomiczne dla takich technologii, jak kotły na biomasę, kolektory słoneczne i pompy ciepła, biorąc pod uwagę układy hybrydowe, mikroźródła kogeneracyjne, magazyny ciepła oraz mikrosieci.
Głównym celem raportu, który powstaje w ramach projektu, jest opracowanie mapy drogowej rozwoju mikroinstalacji i technologii wytwarzania ciepła z OZE oraz systemu promocji ciepła z OZE w domach i budynkach publicznych. Konsorcjum zapowiada, że raport będzie przekazany wykorzystania do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz ministerstw i urzędów odpowiedzialnych za kształtowanie przepisów i systemów wsparcia OZE. Publikacja wyników odbędzie się jesienią br.
Pomysł przygotowania raportu „Krajowy Plan Rozwoju Domowych Instalacji do Wytwarzania Ciepła z OZE do 2030 roku” został pozytywnie odebrany przez branżę OZE.
Przedstawiciele branży zainteresowani członkostwem w konsorcjum mogą się kontaktować z Anetą Więcką z Instytutu Energetyki Odnawialnej.

Dziennikarz