Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. weryfikacji danych o emisjach i wyników modelowania matematycznego dla województw: łódzkiego i świętokrzyskiego oraz udostępniania informacji o jakości powietrza w ramach monitoringu jakości powietrza Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie
Pompa ciepła aroTHERM Split: cicha, oszczędna i szybka w instalacji firmy Vaillant

WHO: prawdziwy koszt zmian klimatu widzimy w naszych szpitalach

a+a-    Powrót       06 grudnia 2018       Powietrze i klimat   

Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, że kiedy myślimy o zdrowiu, to łagodzenie zmian klimatu i ochrona powietrza, nie są kosztem, lecz szansą. Z powodu zanieczyszczeń powietrza rocznie na świecie umiera 7 mln osób.

Spełnienie celów Porozumienia Paryskiego może ocalić ok. miliona ludzkich istnień rocznie do 2050 r., przez ograniczenie zanieczyszczeń powietrza – ocenia Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Dodaje, że korzyści zdrowotne wynikające z działań związanych z klimatem byłyby dwukrotnie wyższe od kosztów polityki łagodzenia zmian klimatu.

W środę na konferencji prasowej towarzyszącej szczytowi klimatycznemu ONZ w Katowicach zaprezentowany został najnowszy raport WHO pt. „Zdrowie i zmiany klimatu”. Światowa Organizacja Zdrowia wskazała w nim, że z powodu zanieczyszczeń powietrza rocznie na świecie umiera 7 mln osób, a koszty obniżenia standardów życia wynoszą 5,11 mld dolarów.

- W 15 krajach, które emitują najwięcej gazów cieplarnianych, szacuje się, że wpływ zanieczyszczeń powietrza generuje koszty zdrowotne w wysokości ponad 4 proc. ich PKB. Działania na rzecz realizacji celów Porozumienia paryskiego kosztowałyby ok. 1 proc. globalnego PKB – podkreślono.

Eksperci WHO wskazują, że prawdziwy koszt zmiany klimatu widzimy w naszych szpitalach i odczuwamy go w naszych płucach. Dodają, że kiedy myślimy o zdrowiu, to działania związane z łagodzeniem zmian klimatu (mitygacją) nie są kosztem, lecz szansą.

Za mało środków na projekty zdrowotne

Światowa Organizacja Zdrowia zwraca uwagę, że obecna skala wsparcia finansowego, jak i działań, które mają na celu ochronę życia i zdrowia przed skutkami zmian klimatu, jest zdecydowanie niewystarczająca. Dotyczy to głównie najsłabiej rozwiniętych państw oraz małych wyspiarskich krajów rozwijających się.

- Tylko ok. 0,5 proc. funduszy przeznaczonych na dostosowanie się do zmian klimatycznych zostało przydzielonych na projekty zdrowotne – zaznaczono w raporcie.

WHO wzywa kraje do uwzględnienia kosztów zdrowotnych związanych z polityką klimatyczną. Zaleca, by państwa m.in. przez politykę fiskalną wspierały inicjatywy zmierzające do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych (GHG) i zanieczyszczeń powietrza.

Organizacja dodaje, że państwa w swoich krajowych zobowiązaniach (NDC) do Porozumienia paryskiego powinny uwzględnić konkretne działania zmierzające do ograniczenia emisji zanieczyszczeń. W promocję działań na rzecz klimatu i wynikających z tego korzyści dla zdrowia mocniej powinny się też zaangażować organizacje pozarządowe oraz pracownicy służby zdrowia. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Europejscy burmistrzowie rozmawiali m.in. o walce ze smogiem (26 czerwca 2019)Z powodu zanieczyszczenia powietrza w malezyjskim Pasir Gudang zamknięto szkoły (26 czerwca 2019)Francuski sąd: za poziom zanieczyszczenia powietrza odpowiedzialne państwo (26 czerwca 2019)Kurtyka: celem zmiany Prawa ochrony środowiska jest wyeliminowanie zagrożeń związanych ze smogiem (13 czerwca 2019)Indyjskie miasta stawiają na elektryczne autobusy (11 czerwca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony