Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Inspektor/specjalista w Departamencie Czystego Powietrza i Nowych Projektów NFOŚiGW

WHO: prawdziwy koszt zmian klimatu widzimy w naszych szpitalach

a+a-    Powrót       06 grudnia 2018       Powietrze i klimat   

Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, że kiedy myślimy o zdrowiu, to łagodzenie zmian klimatu, np. ograniczenie zanieczyszczenia powietrza, nie jest kosztem, lecz szansą. Z powodu zanieczyszczeń powietrza rocznie na świecie umiera 7 mln osób.

Spełnienie celów Porozumienia Paryskiego może ocalić ok. miliona ludzkich istnień rocznie do 2050 r., przez ograniczenie zanieczyszczeń powietrza – ocenia Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Dodaje, że korzyści zdrowotne wynikające z działań związanych z klimatem byłyby dwukrotnie wyższe od kosztów polityki łagodzenia zmian klimatu.

W środę na konferencji prasowej towarzyszącej szczytowi klimatycznemu ONZ w Katowicach zaprezentowany został najnowszy raport WHO pt. „Zdrowie i zmiany klimatu”. Światowa Organizacja Zdrowia wskazała w nim, że z powodu zanieczyszczeń powietrza rocznie na świecie umiera 7 mln osób, a koszty obniżenia standardów życia wynoszą 5,11 mld dolarów.

- W 15 krajach, które emitują najwięcej gazów cieplarnianych, szacuje się, że wpływ zanieczyszczeń powietrza generuje koszty zdrowotne w wysokości ponad 4 proc. ich PKB. Działania na rzecz realizacji celów Porozumienia paryskiego kosztowałyby ok. 1 proc. globalnego PKB – podkreślono.

Eksperci WHO wskazują, że prawdziwy koszt zmiany klimatu widzimy w naszych szpitalach i odczuwamy go w naszych płucach. Dodają, że kiedy myślimy o zdrowiu, to działania związane z łagodzeniem zmian klimatu (mitygacją) nie są kosztem, lecz szansą.

Za mało środków na projekty zdrowotne

Światowa Organizacja Zdrowia zwraca uwagę, że obecna skala wsparcia finansowego jak i działań, które mają na celu ochronę życia i zdrowia przed skutkami zmian klimatu jest zdecydowanie niewystarczająca. Dotyczy to głównie najsłabiej rozwiniętych państw oraz małych wyspiarskich krajów rozwijających się.

- Tylko ok. 0,5 proc. funduszy przeznaczonych na dostosowanie się do zmian klimatycznych zostało przydzielonych na projekty zdrowotne – zaznaczono w raporcie.

WHO wzywa kraje do uwzględnienia kosztów zdrowotnych związanych z polityką klimatyczną. Zaleca, by państwa m.in. przez politykę fiskalną wspierały inicjatywy zmierzające do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych (GHG) i zanieczyszczeń powietrza.

Organizacja dodaje, że państwa w swoich krajowych zobowiązaniach (NDC) do Porozumienia paryskiego powinny uwzględnić konkretne działania zmierzające do ograniczenia emisji zanieczyszczeń. W promocję działań na rzecz klimatu i wynikających z tego korzyści dla zdrowia mocniej powinny się też zaangażować organizacje pozarządowe oraz pracownicy służby zdrowia. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Badania próbek popiołu z domowych palenisk pomogą w walce ze smogiem (07 grudnia 2018)Co ma rtęć do emisji gazów cieplarnianych? (03 grudnia 2018)Naukowców niepokoi niezwykle szybkie tempo zmian klimatu (30 listopada 2018)Stowarzyszenia branżowe będą wspierać realizację programu Czyste Powietrze (28 listopada 2018)Nie będzie efektywności energetycznej bez efektywnego ciepłownictwa (27 listopada 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony