Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
25.11.2020 25 listopada 2020

Co sprawia, że ​​opakowanie jest optymalne do recyklingu? Webinar Teraz Środowisko i Reloop Platform

Czego można wymagać od producentów opakowań? Odpowiedzialności rozszerzonej, czyli jakiej? O tym porozmawiamy w czasie webinaru. Udział bezpłatny, zapraszamy do rejestracji!

   Powrót       20 sierpnia 2020       Odpady   

Kraje skandynawskie zleciły ekspertyzę w 2016 roku i opracowały wytyczne dla najtrudniejszych i najbardziej kontrowersyjnych opakowań plastikowych. Projekt nordycki stanowił ważny wkład w opracowanie unijnych wytycznych dotyczących zasadniczych wymagań dla opakowań i już dziś może pomóc wszystkim producentom w tworzeniu ich strategii zrównoważonego rozwoju.

Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta (ROP) jest obecnie pod lupą nie tylko w Polsce. To jedna z najczęściej dyskutowanych kwestii we wszystkich krajach europejskich. Dyrektywa ramowa w sprawie odpadów nakłada nowe obowiązki na wszystkich uczestników rynku. Producenci zapłacą więcej, ale ile i za co? Warto przyjrzeć się istniejącym już rozwiązaniom. Ekspertyza Eunomii stanowi przydatne wytyczne dla rządów, gmin i przedsiębiorstw w Europie oraz przedstawia ogólne zasady pokrycia kosztów zbiórki odpadów opakowaniowych i ich wstępnego przetwarzania.

Zapraszamy na powakacyjna rozgrzewkę i pierwszą porcję informacji przed intensywnym okresem dyskusji jesiennych. Tematem będzie ROP i ekoprojektowanie opakowań.

KIEDY? 27 sierpnia br., godz. 11.30-13.00, on-line, platforma zoom (rekomendowana instalacja zawczasu).

Zainteresowanych zapraszamy do bezpłatnej rejestracji przez kliknięcie w ten link lub wiadomość na adres: webinar@teraz-srodowisko.pl

- W czasie webinaru zostaną przedstawione rezultaty projektu nordyckiego, którego realizacje zleciły rządy Norwegii, Szwecji, Islandii, Danii oraz Finlandii. Powstała ekspertyza to bardzo dobre narzędzie, które zostało wykorzystane przy opracowaniu standardów europejskich i jest już wdrażane przez nordyckie podmioty przemysłowe. Myślę, że te gotowe już rozwiązania mogą posłużyć jako drogowskaz również dla polskich producentów, którym leży na sercu zrównoważona gospodarka odpadami opakowaniowymi. Dodatkowo podczas webinarium zostanie przedstawiona także ekspertyza wykonana dla Komisji Europejskiej przez firmę badawczo-doradczą Eunomia. Dokument nt. wytycznych dla Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenckiej to cenna wskazówka dla władz centralnych i samorządowych w zakresie pokrycia przez producentów kosztów pokrycia gospodarowania odpadami – mówi Anna Larsson dyrektor ds. wdrażania modeli GOZ w Reloop Platform, organizacji pozarządowej, która dąży do upowszechnienia i wdrażania rozwiązań GOZ.

Webinarium jest organizowane przez Teraz Środowisko i Reloop Platform, a jego celem będzie dzielenie się wiedzą i doświadczeniem z przedstawicielami władz publicznych, podmiotami komercyjnymi oraz organizacjami pozarządowymi. Zapraszamy do włączenia się w otwartą dyskusję o tym, jak można usprawnić system gospodarowania odpadami.

Prezentacje wygłoszą eksperci z wieloletnim doświadczeniem w gospodarce odpadami – Frode Syversen z Mepex consult AS oraz Joe Papineschi z Eunomii, czyli podmiotów, które pracowały przy wspomnianym wdrożeniu. Zapewniamy tłumaczenie na jęz. polski. Po niej, zapraszamy wszystkich zarejestrowanych do dyskusji.

Dlaczego wziąć udział? Aby się upewnić, zapraszamy do lektury wypowiedzi moderatorki, p. Anny Larsson:

W celu rejestracji, prosimy o kliknięcie w ten link lub o wiadomość na adres: webinar@teraz-srodowisko.pl
Zgłoszone osoby otrzymają przypomnienie dzień przed wydarzeniem oraz link do rejestracji w dniu webinaru.

Redakcja Teraz Środowisko

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Zatrzymano samochód z 24 tonami nielegalnych odpadów (25 listopada 2020)Sondaż: rośnie liczba segregujących opakowania po produktach (23 listopada 2020)W „odpadowej konstytucji” ważną rolę będzie zajmował regulator (12 listopada 2020)Bioplastiki też mogą zawierać szkodliwe chemikalia (02 listopada 2020)Automaty typu refill – otwarto kolejny punkt w Polsce (28 października 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony