Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista/ka ds. magazynowania energii Fundacja WWF Polska
Raport „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2020” Instytut Energetyki Odnawialnej

Prezydent Ader: Węgry mogą do 2050 r. osiągnąć neutralność klimatyczną

a+a-    Powrót       09 września 2019       Powietrze i klimat   

Węgry mają szansę na osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku przy spełnieniu pewnych warunków – oświadczył w sobotę prezydent Janos Ader na spotkaniu gospodarczym w Nyiregyhaza na północnym wschodzie kraju.

Ader podkreślił, że konieczne jest do tego m.in. niemal 100-procentowe wyeliminowanie dwutlenku węgla z procesu produkcji energii elektrycznej, zwiększenie energooszczędności budynków oraz wykorzystania energii geotermalnej, rezygnacja z węgla i znaczne zredukowanie emisji transportowych.

Zaznaczył, że jest konieczna zmiana technologii w gałęziach przemysłu wytwarzających dużo dwutlenku węgla, np. w produkcji cementu, w przemyśle stalowym i gumowym, zaś w rolnictwie trzeba ograniczyć emisję metanu i zwiększyć efektywność stosowania nawozów sztucznych.

- W razie spełnienia tych warunków Węgry mogą zupełnie realnie wyznaczyć sobie za cel osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku – oznajmił Ader.

Do 2030 r. ponad 90 proc. wytwarzanej na Węgrzech energii będzie powstawać bez emitowania CO2

Nawiązując do konieczności zmian w energetyce, prezydent wspomniał o rozbudowie elektrowni atomowej w Paksu oraz o zwiększaniu potencjału elektrowni fotowoltaicznych. Jak zaznaczył, planuje się, że ilość dostarczanej przez te elektrownie energii będzie się tak jak przez ostatnie cztery lata corocznie podwajać. Przy takim założeniu oraz po uruchomieniu nowego bloku elektrowni w Paksu do 2030 roku ponad 90 proc. wytwarzanej na Węgrzech energii będzie powstawać bez emitowania dwutlenku węgla - ocenił.

Za „ekscytującą próbę” Ader uznał plan zastąpienia w centralnym ogrzewaniu części energii dostarczanej przez ciepłownie energią pochodzącą ze źródeł geotermalnych.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy dojdzie do wyeliminowania węgla, ale jest to jeden z niezbędnych warunków neutralności klimatycznej – podkreślił.

Prezydent zaznaczył, że w ruchu samochodowym, transporcie towarów i transporcie publicznym są już dostępne alternatywne technologie. Według niego w następnych latach okaże się, czy dominujące okażą się pojazdy elektryczne, napędzane gazem ziemnym lub wodorem, czy też jakaś ich kombinacja i jak odbije się to na przemyśle samochodowym.

Podkreślił też, że oczekuje się, iż zalesienie Węgier wzrośnie z obecnych 21 do 27 proc.

Ader wskazał, że Węgry mają już osiągnięcia w sferze klimatycznej – o 24 proc. zmniejszyły emisję dwutlenku węgla w stosunku do lat 2000. przy czym w tym czasie ich PKB wzrósł o 29 proc. Roczna emisja na głowę mieszkańca wynosi obecnie na Węgrzech 5,4 tony, co jest wynikiem znacznie poniżej europejskiej średniej wynoszącej 8 ton oraz poniżej wyników USA i Chin.

Ambitne unijne plany

Przyszła szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podkreśliła na początku sierpnia w Rzymie, że potrzebne są ambitne inicjatywy dotyczące ochrony klimatu. - Potrzebne są nowe, bardziej ambitne inicjatywy w kwestii zmian klimatycznych. Chciałabym, by Europa była pierwszym kontynentem neutralnym klimatycznie w 2050 roku; to bardzo ambitny cel - oświadczyła.

Polska wraz z sześcioma innymi krajami Europy Środkowo-Wschodniej zablokowała podczas czerwcowego szczytu UE w Brukseli zapis o dojściu do neutralności klimatycznej do roku 2050.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Szef Rady Europejskiej Charles Michel zapowiada szybkie prace w sprawie nowych źródeł własnych (13 lipca 2020)KE przedstawia strategię w sprawie wykorzystania wodoru w energetyce (08 lipca 2020)Niemiecki pomysł na przyszłość Europy, czyli jaki kierunek obierze Rada UE w kolejnym półroczu (06 lipca 2020)Senat powołał komisję nadzwyczajną ds. klimatu (03 lipca 2020)Fundusz Sprawiedliwej Transformacji nie będzie finansował projektów gazowych? Jest stanowisko ambasadorów UE (01 lipca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony