Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Referendarz w Centralnym Laboratorium Badawczym Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie
CATCH-ME wspólne przejazdy do pracy CATCH-ME

Spadek emisji dwutlenku azotu nad Włochami wskutek epidemii koronawisrusa

a+a-    Powrót       16 marca 2020       Powietrze i klimat   

Nowe dane z satelity Copernicus Sentinel-5P ujawniły spadek zanieczyszczenia powietrza we Włoszech, dotyczący w szczególności emisji dwutlenku azotu – poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).

Sentinel-5 Precursor - znany również jako Sentinel-5P - to pierwsza misja programu Copernicus poświęcona monitorowaniu naszej atmosfery. Satelita ma na pokładzie przyrząd - Tropomi do mapowania wielu gazów śladowych, takich jak dwutlenek azotu, ozon, formaldehyd, dwutlenek siarki, metan, tlenek węgla i aerozole - wszystkie one wpływają na powietrze, którym oddychamy, a tym samym na nasze zdrowie i klimat.

Nowe dane z satelity ujawniły spadek zanieczyszczenia powietrza we Włoszech. Zmniejszenie zanieczyszczenia jest szczególnie widoczne w północnych Włoszech, co zbiega się z ogólnokrajową blokadą mającą zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Choroba koronawirusowa (COVID-19) została niedawno ogłoszona przez Światową Organizację Zdrowia jako pandemia, a na całym świecie zgłoszono ponad 125 000 przypadków tej choroby. Gwałtowny wzrost liczby przypadków koronawirusa we Włoszech czyni je krajem o największej liczbie zachorowań poza Chinami.

Czytaj: Copernicus: poprawa jakości powietrza w Chinach "skutkiem ubocznym" epidemii koronawirusa

- Spadek emisji dwutlenku azotu jest szczególnie widoczny w dolinie Padu w północnych Włoszech - komentuje Claus Zehner z ESA, kierownik misji ESA Copernicus Sentinel-5P. - Chociaż mogą występować niewielkie różnice w danych z powodu zachmurzenia i zmieniającej się pogody, jesteśmy pewni, że ograniczenie emisji, które obserwujemy zbiega się z ograniczającą ruch i działalność przemysłową blokadą we Włoszech - mówi.

Dane dostępne bezpłatnie

- Copernicus Sentinel-5P Tropomi jest obecnie najdokładniejszym przyrządem do pomiaru zanieczyszczenia powietrza z kosmosu. Pomiary te, dostępne na całym świecie dzięki polityce bezpłatnych i otwartych danych, dostarczają kluczowych informacji obywatelom i decydentom – zaznaczył Josef Aschbacher, dyrektor ESA ds. Programów Obserwacji Ziemi.

Biorąc pod uwagę rosnące znaczenie i potrzebę ciągłego monitorowania jakości powietrza, także nadchodzące misje Copernicus Sentinel-4 i Sentinel-5 w ramach unijnego programu Copernicus będą monitorować kluczowe gazy śladowe i aerozole. Misje te dostarczą informacji na temat jakości powietrza, ozonu stratosferycznego i promieniowania słonecznego, a także monitorowania klimatu.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Uchwałą w smog, czyli antysmogowe działania Podkowy Leśnej (15 lipca 2020)Francuska Rada Stanu nakłada na państwo grzywnę za zanieczyszczenie powietrza (13 lipca 2020)Akt oskarżenia ws. pożaru odpadów w Jaworze (13 lipca 2020)Mobilne biura programu „Czyste Powietrze” ruszają w trasę po Śląsku i Małopolsce (09 lipca 2020)Większości państw UE nie uda się zmniejszyć zanieczyszczenia powietrza i jego skutków dla zdrowia do 2030 r. (29 czerwca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony