
W ramach projektu przeprowadzona zostanie aktualizacja planów dla obszarów dorzeczy Odry, Wisły i Pregoły oraz opracowane będą nowe PZRP dla obszarów dorzeczy Niemna, Dunaju i Łaby.
Plany te, skoordynowane na poziomie obszaru dorzecza, obejmują wszystkie aspekty zarządzania ryzykiem powodziowym, w szczególności działania ukierunkowane na zapobieganie, ochronę i właściwe przygotowanie do powodzi, w tym prognozowanie powodzi, oraz systemy wczesnego ostrzegania, z uwzględnieniem specyfiki poszczególnych obszarów dorzecza. Plany zawierają kluczowe elementy definiowane Dyrektywą Powodziową, tj. opis celów zarządzania ryzykiem powodziowym oraz katalog działań służących osiągnięciu celów zarządzania ryzykiem powodziowym, z uwzględnieniem ich priorytetu.
7 popularnych mitów o powodzi
Do mitów na temat powodzi należą np.:
1 Powódź? Mnie to nie dotyczy
2 Nie mam wpływu na poziom ryzyka powodzi
3 Powódź zawsze zaskakuje
4 Na powódź nie można się przygotować
5 Gospodarz jest jak kapitan statku
6 Kiedy powódź przyjdzie, nikt mi nie pomoże
7 Powódź stuletnia już się zdarzyła
Wody Polskie obalają je na stronie powodz.gov.pl
Aktualizacja PZRP obejmować będzie także działania służące informowaniu społeczeństwa podczas trwania całego projektu i przeprowadzenie półrocznych konsultacji społecznych projektów planów, co stanowić będzie niewątpliwie istotny element całego procesu uzgodnień i osiągnięcie celu poprzez dotarcie z informacją o planowanych działaniach do jak największej liczby interesariuszy.
Projekt „Przegląd i aktualizacja planów zarządzania ryzykiem powodziowym”, nr: POIS.02.01.00-00-0001/19, finansowany jest ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Oś priorytetowa II: Ochrona środowiska w tym adaptacja do zmian klimatu, Działanie 2.1 Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem i zwiększeniem odporności na klęski żywiołowe, w szczególności katastrofy naturalne oraz monitoring środowiska(1).
Obowiązek nałożony Dyrektywą powodziową
Obowiązek opracowania planów zarządzania ryzykiem powodziowym oraz ich cyklicznego przeglądu i aktualizacji wynikają odpowiednio z art. 7 ust. 5 i art. 14 ust. 3 Dyrektywy 2007/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2007 r. w sprawie oceny ryzyka powodziowego i zarządzania nim, zwanej Dyrektywą Powodziową, przeniesionej do prawodawstwa polskiego poprzez ustawę Prawo wodne (odpowiednio art. 163 ust. 6 i art. 173 ust. 19-21 ustawy Prawo wodne).
PZRP zostały sporządzone i przyjęte w formie rozporządzenia w Polsce po raz pierwszy w 2016 r. przez ówczesny Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej, na podstawie wstępnej oceny ryzyka powodziowego (WORP), map zagrożenia powodziowego (MZP) oraz map ryzyka powodziowego (MRP). Zgodnie z cyklem planistycznym także WORP i mapy (MZP i MRP) są aktualizowane w II cyklu planistycznym.
Integralną częścią aktualizacji PZRP są zaktualizowane plany zarządzania ryzykiem powodziowym od strony morza, w tym morskich wód wewnętrznych. Za ich opracowanie odpowiedzialny jest minister właściwy do spraw gospodarki morskiej.
Źródło: PGW Wody Polskie