Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. Gospodarowania Odpadami (Produkcja i magazyn) STENA Recycling Sp. z o.o.
Maszyna kompostująca Oklin GG02 firmy Interseroh Polska

Zarzut za nielegalne składowanie niebezpiecznych chemikaliów w Olkuszu

a+a-    Powrót       05 marca 2019       Odpady   

Zarzut nielegalnego składowania substancji chemicznych, w warunkach zagrażających życiu lub zdrowiu wielu osób postawiła Prokuratura Rejonowa w Olkuszu (woj. małopolskie) jednemu z trzech mężczyzn zatrzymanych podczas rozładunku niebezpiecznego transportu.

Do próby nielegalnego składowania , pojemników z substancją niewiadomego pochodzenia doszło na terenie jednej z olkuskich firm w piątek. Policja zatrzymała wtedy trzy osoby rozładowujące transport.

Z ciężarówki wyładowano za pomocą wózka widłowego do hali około 400 pojemników typu "mauser" o pojemności tysiąca litrów każdy, zawierających substancję niewiadomego pochodzenia. Funkcjonariusze zatrzymali kierowcę samochodu Mariusza G. i dwie osoby, które przewoziły pojemniki wózkiem widłowym do hali. Tam składowano je rzędami do wysokości czterech pojemników ułożonych jeden na drugim.

Komenda Główna Policji apeluje do właścicieli posesji o rozwagę i ostrożność podczas wynajmowania hal czy magazynów. Więcej pisaliśmy na ten temat tutaj.

Na razie nie ma zagrożenia

Wezwani na miejsce strażacy ustalili, że pojemniki są szczelne i nie wydostają się z nich żadne substancje, w hali nie ma także zagrożenia radiologicznego i pożarowego. Zaznaczono jednak, że składowanie pojemników jeden na drugim może spowodować zagrożenie rozszczelnieniem ze względu na znaczny nacisk na dolne pojemniki. Próbki z zabezpieczonych pojemników pobrał prokurator wraz z pracownikami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie.

Jak poinformował w poniedziałek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie Janusz Hnatko, śledczy uzyskali wstępną opinię dotyczącą składowanej substancji znajdującej się w pojemnikach, z której wynika, że zagraża ona życiu i zdrowiu wielu osób a także środowisku.

Areszt tymczasowy dla podejrzanego

Zatrzymany 49-letni mężczyzna usłyszał zarzut nielegalnego składowania substancji zagrażającej życiu i zdrowiu wielu osób a także środowisku, za co grozi do pięciu lat więzienia. Podejrzany przyznał się częściowo do popełnienia zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia.

Na wniosek prokuratora, decyzją Sądu Rejonowego w Olkuszu, zastosowano wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

Drugiemu z zatrzymanych mężczyzn postawiono zarzut dotyczący posłużenia się sfałszowanym dowodem osobistym. 37-latek nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśnienia.(PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

W Otmicach odkryto nielegalny skład odpadów (22 marca 2019)Policja zabezpieczyła ponad 55 ton niebezpiecznych odpadów (18 marca 2019)TSUE odrzucił skargę ws. zwrotu transportu odpadów z Polski do Czech (15 marca 2019)Farmaceutyki w środowisku: lepiej zapobiegać, niż leczyć (13 marca 2019)NIK na czele międzynarodowej kontroli przewozu niebezpiecznych odpadów (11 marca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony