Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Menadżer ds. kluczowych klientów – paliwa alternatywne VIVE Textile Recycling sp. z o. o.
FLEXIDRY: odpakowywacz bioodpadów firmy Green CREATIVE

Zbiórka selektywna: Warszawa ma jedne z najgorszych wyników w Europie

a+a-    Powrót       11 lutego 2016       Odpady   

Komisja Europejska opublikowała raport na temat selektywnej zbiórki odpadów w 28 stolicach europejskich. Papier najlepiej segreguje się w Lublanie, szkło w Sztokholmie, a plastik w Bratysławie. Warszawa znajduje się na ostatnich miejscach we wszystkich kategoriach rankingu.

Kliknij na obraz by wyświetlić grafikę

Raport przedstawia ilość odpadów segregowanych, odpowiadającą odsetkowi odpadów nadających się do recyklingu zebranych oddzielnie w stosunku do wszystkich zebranych odpadów; szczegółowo określono także współczynnik zbiórki papieru, szkła, plastików, metali oraz odpadów biodegradowalnych.

Badanie to nie miało na celu bardzo dokładnego oszacowania ilości zbieranych odpadów, ale raczej stworzenie rankingu europejskich stolic. Jego rezultaty umożliwiają refleksję na temat efektywności i skuteczności wprowadzonych w różnych miastach schematów i sposobów zbierania odpadów.

Warszawa na szarym końcu

Badanie wykazało, iż w europejskich stolicach jedynie 19 proc. odpadów komunalnych zostaje zebranych oddzielnie. Co zaskakujące, w rankingu przodują dwie stolice „nowych członków Unii”. Na czele stoi Lublana (Słowenia), w której aż 54,5 proc. odpadów komunalnych zbieranych jest w sposób selektywny. Poziom zbiórki selektywnej papieru osiąga 84,2 proc., a odpadów biodegradowalnych – 72,5 proc; Lublana zajmuje też trzecie miejsce w zbiórce szkła (87,5 proc.). Doskonałe wyniki osiąga także Tallin (Estonia), w którym segreguje się 47,2 proc. odpadów komunalnych oraz 74,2 proc. papieru. Na trzecim miejscu uplasowały się Helsinki, z segregacją na poziomie 38,6 proc. i będące liderem jeśli chodzi o zbiórkę metalu (70,2 proc.); fińska stolica osiąga też dobre wyniki w zbiórce papieru (73,8 proc.) oraz odpadów biodegradowalnych (42,7 proc.).

Niestety, Warszawa nie ma powodów do dumy. W ogólnym rankingu uplasowała się na 25. miejscu (za nią jest tylko Sofia, Bukareszt i Zagrzeb – zdecydowanie najgorszy uczeń), a jeśli chodzi o zbiórkę papieru, jest przedostatnia (27. miejsce – 3,6 proc.). Niewiele lepiej wygląda zbiórka szkła (22. miejsce – 14,3 proc.). W kwestii zbiórki plastiku zajęliśmy 15. miejsce (1,4 proc.) na 18 państw uczestniczących w rankingu (zbiórka tego surowca nie była zmierzona wszędzie) i daleko nam do naszych sąsiadów. W tej kategorii wygrała bowiem Bratysława (43,4 proc.), za nią zaś stanęła Praga (24,2 proc.). Jeśli chodzi o zbiórkę metalu, jesteśmy na 16. z 19 miejsc. Troszkę lepiej jest z odpadami biodegradowalnymi – wyprzedziliśmy tu aż 10 krajów.

Do gospodarki o obiegu zamkniętym jeszcze daleka droga

Philippe Collet i Marta Wojtkiewicz

Actu-EnvironnementOryginalna wersja artykułu została opublikowana na stronie Actu-Environnement.com

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Mniej wolności dla gmin w zarządzaniu odpadami? Będzie nowelizacja (10 listopada 2017)Prawie 12 mln ton odpadów komunalnych w 2016 roku (02 listopada 2017)Kolejne 300 mln zł na rozwój gospodarki odpadami komunalnymi (04 października 2017)Miasto zrównoważone, czyli jakie? Przykład Lublany (18 września 2017)Trzy RIPOKi zmieniają zarządcę (31 sierpnia 2017)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony