Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
28.11.2020 28 listopada 2020

Zielony konserwatyzm Emilewicz

Działania podejmowane na rzecz czystego powietrza nie przyniosą efektów od razu, należy oczekiwać ich w horyzoncie co najmniej dekady - zapowiedziała na COP24 Jadwiga Emilewicz. Podejście rządu do tej kwestii nazwała zielonym konserwatyzmem.

   Powrót       05 grudnia 2018       Powietrze i klimat   

Minister przedsiębiorczości i technologii (MPiT) uczestniczyła w koordynowanym przez ten resort Dniu Innowacji – jednym z dni tematycznych pawilonu polskiego podczas szczytu klimatycznego w Katowicach.

W wystąpieniu rozpoczynającym prezentacje i debaty Dnia Innowacji, Emilewicz m.in. zasygnalizowała jeden z kolejnych tematów przewodnich pawilonu polskiego na COP24. 11 grudnia będzie on dotyczył „działań, finansowania, technologii dla czystego powietrza”.

Jak podkreśliła szefowa MPiT, podejmowane w tym zakresie interwencje publiczne to „trudna, żmudna i ciężka praca, której efekty nie będą widoczne ani odczuwalne bardzo szybko”. Nawiązując do doświadczeń brytyjskich i działań podjętych tam jeszcze w latach 50. XX wieku po "wielkim smogu londyńskim", minister wskazała, że procesy legislacyjne dały tam efekty w horyzoncie pięciu – dziesięciu lat.

Bałtyk dla wnuków

- Zdajemy sobie z tego sprawę i nie oszukujemy opinii publicznej mówiąc, że efekt przyjdzie, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. To jest praca i oczekiwanie efektów w horyzoncie co najmniej dekady - zastrzegła minister, akcentując, że czyste powietrze powinno być jednym z ważniejszych obszarów działań nie tylko politycznych, ale i innowacyjnych, technologicznych.

- Podejście, które prezentuje nasz rząd, to jest podejście, które nazwalibyśmy zielonym konserwatyzmem. Jesteśmy głęboko przekonani, że to, co dostaliśmy od pokoleń przeszłych, musimy przekazać kolejnym co najmniej w takim samym stanie, a my chcemy przekazać w lepszym stanie. A zatem chcemy sprawić, żeby pokolenie naszych dzieci, wnuków i kolejne, mogło tutaj swobodnie żyć, oddychać, rozwijać się, kąpać się bezpiecznie w Bałtyku - zadeklarowała.

Nawiązała przy tym do postaci pracującego przez wiele lat na Śląsku prof. Zbigniewa Religi, który nie tylko przyczynił się do rozwoju kardiologii, ale też był jednym z pierwszych w Polsce autorytetów nagłaśniających problem wpływu zanieczyszczeń powietrza na układ krążenia. - Siła rażenia fatalnej jakości powietrza jest znacznie większa, niż czasami myślimy - podkreśliła.

Węgiel nie z wyboru

Pytana w środę przez dziennikarzy o drogę odejścia Polski od węgla, minister przedsiębiorczości i technologii wskazała, że prezentowana ostatnio koncepcja Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. zakłada bardzo radykalną redukcję produkcji energii w oparciu o węgiel w horyzoncie najbliższych trzech dekad. - A zatem mamy świadomość tego, że ta transformacja jest konieczna, ale ona musi być jednocześnie bezpieczna i społecznie osiągalna - zaznaczyła.

Emilewicz zastrzegła, że nie było wyborem Polski wyznaczenie w poprzednich kilku dekadach miksu energetycznego opartego o węgiel, podczas gdy np. elektrownie jądrowe powstawały w sąsiednich krajach. Wskazała, że o ile w 1989 r. z węgla powstawało w Polsce praktycznie 100 proc. energii, obecnie jest to ok. 80 proc.; transformacja więc powoli, sukcesywnie dokonuje się.

- Jesteśmy tego świadomi; przypomnę: projekty budowy farm wiatrowych na Bałtyku, rozwoju fotowoltaiki, korzystania ze źródeł geotermalnych oraz coś, nad czym będziemy bardzo intensywnie w ministerstwie pracować, czyli legislacja wspierająca prosumentów. Czyli tych, którzy budują własne źródła energii na własne potrzeby – właścicieli domów jednorodzinnych, spółdzielnie mieszkaniowe czy też władze samorządowe, które będą budowały klastry energetyczne - zasygnalizowała Emilewicz.

- Mam nadzieję, że przygotujemy legislację, która będzie wspierała prosumentów – to, że inwestycyjnie, to już wiemy dlatego, że budowanie fotowoltaiki na budynkach publicznych, a także indywidualnych, jest już wspierane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Mówimy o pewnych rozwiązaniach podatkowych, które mają wesprzeć tych, którzy produkują energię na własne potrzeby i w razie nadmiaru są gotowi oddać tę energię do sieci - uściśliła. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

W tym roku w Rybniku mniej dni smogowych, niż w poprzednich latach (20 listopada 2020)Krakowski Alarm Smogowy: zbyt wolne tempo wymiany kopciuchów w podkrakowskich gminach (19 listopada 2020)Prezydent podpisał ustawę usprawniającą m.in. program "Czyste powietrze" (16 listopada 2020)W „odpadowej konstytucji” ważną rolę będzie zajmował regulator (12 listopada 2020)Pomoc gmin w Czystym Powietrzu nie taka oczywista (09 listopada 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony