Opublikowano rozporządzenia dotyczące pomocy regionalnej, udzielanej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Oba akty prawne pojawiły się w tym tygodniu w Dzienniku Ustaw i rozszerzają katalog działań objętych pomocą finansową w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027. Dokumenty zaktualizowano w kwestii rodzaju inwestycji, które mogą otrzymać wsparcie publiczne.
Dokładnie rzecz biorąc, chodzi o:
- Rozporządzenie Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej zmieniające rozporządzenie ws. udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021–2027
- Rozporządzenie Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 13 października 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie udzielania pomocy finansowej przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu „Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021–2027”
Wśród zmian znalazła się możliwość uzyskania dofinansowania na „realizację inwestycji na propagowanie energii ze źródeł odnawialnych, propagowanie wodoru odnawialnego i wysokosprawnej kogeneracji”. Uwzględniono także inwestycje w zakresie efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego i chłodniczego, ale też w zakresie efektywnego gospodarowania zasobami i wspierania przechodzenia na gospodarkę o obiegu zamkniętym (w tym temacie odsyłamy do artykułu: GOZ ze wsparciem publicznym. Opublikowano projekt rozporządzenia MRiT).
Do listy działań dodano też realizację inwestycji „umożliwiającej ochronę środowiska”, w co włączono ograniczenie i likwidację emisji gazów cieplarnianych, ale też działania na rzecz efektywności energetycznej w budynkach i „innej niż w budynkach”. Sformułowania odwołują się do unijnego rozporządzenia o pomocy publicznej.

Redaktor naczelna, sozolog