Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
SPECJALISTA DS. SPRZEDAŻY ATMOTERM S.A.
System Zero - rewolucja w pompach ciepła do zastosowań komercyjnych firmy Glen Dimplex Polska

Airgustów - 1,25 mln zł na program antysmogowy

a+a-    Powrót       11 lutego 2019       Powietrze i klimat   

1,25 mln zł wyda w tym roku Augustów (Podlaskie) na wymianę starych pieców centralnego ogrzewania na ekologiczne w ramach programu antysmogowego Airgustów. Augustów jest nazywany turystyczną stolicą województwa podlaskiego.

Program Airgustów został wprowadzony 1 lutego. W budżecie miasta zarezerwowano na jego realizację 1 mln 250 tys. zł. Te pieniądze będą przeznaczone na dofinansowanie wymiany starych źródeł ciepła na piece gazowe, podłączenie domu do miejskiej sieci ciepłowniczej lub sieci gazowej oraz instalację pomp ciepła. - Program przewiduje dopłatę dla każdego mieszkańca, który zdecyduje się na trwałą likwidację systemu ogrzewania opartego na starym źródle ciepła na nowe rozwiązanie ekologiczne - poinformował burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk.

Dotacja do nawet 70 proc. kosztów

Dodał, że ze względu na fakt, iż Augustów jest miastem uzdrowiskowym, miasto postawiło na najczystsze źródła ciepła. Wysokość dotacji wynosi w przypadku właścicieli domów jednorodzinnych 70 proc. kosztów inwestycji, jednak nie więcej niż 7 tys. zł, a w przypadku wspólnot mieszkaniowych również 70 proc. kosztów realizacji zadania, jednak nie więcej niż 14 tys. zł. Wnioski o dotacje z programu Airgustów przyjmowane są od 1 lutego do 30 listopada lub do wyczerpania funduszy na ten cel. Wnioski dostępne są w biurze programu Airgustów, w budynku Szkoły Podstawowej nr 5.

Jak informuje magistrat, Augustów - jak większość polskich miast - dotknięty jest problemem zanieczyszczonego powietrza w okresie jesienno - zimowym. Stan jakości powietrza nie osiąga wskazań krytycznych, ale okresowo bywa niebezpieczny dla zdrowia. Za występujący smog odpowiedzialne są w głównej mierze zanieczyszczenia emitowane przez przydomowe kotłownie zasilane paliwami stałymi. Miasto planuje w najbliższym czasie montaż czujnika pomiaru zanieczyszczenia powietrza. Jeden taki czujnik już działa, ale według władz Augustowa to za mało. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Polski smog może znowu trafić do TSUE (30 lipca 2019)Gminy mogą przyjmować wnioski o dofinansowanie w programie „Czyste powietrze" (30 lipca 2019)Problem zanieczyszczenia powietrza wiecznie młody? (26 lipca 2019)Zielone prawa człowieka zyskują na znaczeniu (22 lipca 2019)Poradnik przeprowadzania kontroli pieców (17 lipca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony