Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Certyfikacja dla miast ISO 37120 – Smart City firmy Arcadis

Aktualizacja oferty finansowej NFOŚiGW dotyczącej działań z zakresu adaptacji do zmian klimatu

a+a-    Powrót       19 grudnia 2018       Powietrze i klimat   

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeprowadził aktualizację oferty finansowej dotyczącej wsparcia dla działań związanych z adaptacją do zmian klimatu. Program priorytetowy dotychczas funkcjonujący pod nazwą „Przeciwdziałanie zagrożeniom środowiska z likwidacją ich skutków” zmienił nazwę na „Adaptacja do zmian klimatu oraz ograniczanie skutków zagrożeń środowiska(1)”. W nowej wersji zrezygnowano z podziału na części i zwiększono nacisk na szereg działań dotyczących poprawy odporności środowiska, przede wszystkim miejskiego, na zmiany klimatu.

Wśród wspieranych rodzajów przedsięwzięć są m.in.:

  • opracowanie miejskich planów i strategii dotyczących adaptacji do zmian klimatu,
  • działania inwestycyjne w zakresie adaptacji do zmian klimatu, w tym: tzw. „zielono-niebieska” infrastruktura, likwidacja powierzchni nieprzepuszczalnych, systemy zagospodarowania wód opadowych i kanalizacja deszczowa,
  • działania z zakresu zapobiegania powodzi i przeciwdziałania skutkom suszy, w tym na przykład: zwiększanie retencji w ekosystemach, budowa urządzeń wodnych, zaopatrzenie ludności w wodę do picia na obszarach zagrożonych suszą,
  • działania dotyczące opracowania i wdrożenia systemów monitoringu zagrożeń i systemów wczesnego ostrzegania przed zagrożeniami,
  • dofinansowanie zwrotne na wkład własny przy realizacji przedsięwzięć w zakresie adaptacji do zmian klimatu finansowanych ze środków zagranicznych.

Preferowaną formą wsparcia w ramach programu priorytetowego jest pożyczka na atrakcyjnych warunkach. Oferta skierowana jest przede wszystkim do jednostek samorządu terytorialnego i podmiotów od nich zależnych.

Konferencje nt. adaptacji do zmian klimatu

Ponadto, w 2019 r. planowane są konferencje w siedzibie NFOŚiGW, na których przedstawione zostaną: idea i podstawy merytoryczne miejskich planów adaptacji do zmian klimatu oraz przykłady dobrych praktyk w realizacji działań wynikających z tych dokumentów strategicznych. Dodatkowo w programie konferencji ujęta będzie tematyka Porozumienia Burmistrzów. Rozpoczęcie naboru wniosków planowane jest na I kwartał przyszłego roku.

Źródło: NFOŚiGW

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Przypisy

1/ Więcej informacji na temat programu priorytetowego Adaptacja do zmian klimatu oraz ograniczanie skutków zagrożeń środowiska znaleźć można na stronie:
http://www.nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/przeciwdzialanie-zagrozeniom-srodowiska/

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Raport ONZ: Tylko globalna interwencja pozwoli uniknąć katastrofy (20 marca 2019)Co się dzieje w Arktyce, nie zostaje tylko w Arktyce (19 marca 2019)Dzieci nie ryby i swój głos mają (18 marca 2019)Samorządowcy zaapelowali o ambitny budżet UE (18 marca 2019)Startuje 7. edycja The Green Solutions Awards (14 marca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony