Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
PhD position in the Department for Numerical Weather Forecasts COSMO Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - PIB
Certyfikacja dla miast ISO 37120 – Smart City firmy Arcadis

Kolejne stopnie wodne poniżej Malczyc

a+a-    Powrót       20 marca 2018       Woda   

PGW „Wody Polskie” zapewniają, że są przygotowane organizacyjnie do zapewnienia bezpieczeństwa powodziowego w kraju, poinformowały również o kolejnych planowanych inwestycjach przeciwpowodziowych.

Ostateczne zakończenie budowy stopnia wodnego w Malczycach wraz z zabudową towarzyszącą jest planowane na przyszły rok, natomiast poniżej mają powstać dwa kolejne stopnie wodne – poinformował podczas zorganizowanej w zeszłym tygodniu konferencji pt. „Rola Wód Polskich w ochronie przed powodzią” Krzysztof Woś, zastępca prezesa Wód Polskich ds. ochrony przed powodzią i suszą.

Szykuje się budowa kolejnych stopni wodnych

Niedawno rząd zapewniał, że śluza żeglugowa na stopniu wodnym Malczyce zostanie otwarta do końca maja br.Na pełne ukończenie stopnia składa się jednak także m.in. budowa dróg dojazdowych czy awanportów śluzowych – dlatego właśnie nastąpi ono w przyszłym roku. - Jesteśmy bardzo zdeterminowani, żeby tę budowę zamknąć. Sytuacja w Brzegu Dolnym była już na tyle tragiczna, że zakończenie stopnia w Malczycach było niezbędne – powiedział Krzysztof Woś i dodał, że na etapie koncepcyjnym jest obecnie także budowa dwóch kolejnych stopni wodnych - poniżej tego w Malczycach. Jak wyjaśnił, na tym odcinku występuje bardzo duża erozja denna, dlatego konieczna jest budowa kolejnych progów, które wstrzymywałyby płynące rumowisko i w ten sposób zniwelowały erozję, która tam wystąpiła.

Komitet sterujący opracowuje harmonogram dotyczący stopnia w Siarzewie

Woś poinformował jednocześnie, że niedawno ukonstytuował się komitet sterujący budowy stopnia wodnego w Siarzewie na rzece Wiśle. - Stopień we Włocławku, w związku z tym, że tam nie dobudowano kolejnych stopni wodnych, stanowi zagrożenie budowlane. I dla wsparcia tego stopnia właśnie powstanie kolejny stopień - w Siarzewie – mówił przedstawiciel Wód Polskich.

- W tej chwili pracujemy nad opracowaniem harmonogramu w ramach komitetu sterującego; jest spora determinacja, aby ten stopień powstał. Poza funkcją transportową będzie pełnił funkcję przeciwpowodziową, ale także energetyczną i cały szereg innych funkcji - jak każda budowla hydrotechniczna na dużych rzekach – mówił Woś.

Jak dodał, wszelkie prace budowlane i modernizacyjne na śródlądowych drogach wodnych będą prowadzone zgodnie z prawem, a więc z uwzględnieniem wymogów ochrony środowiska. - Tym bardziej że, jak wiemy (…) rejony wokół rzek są na ogół pod szczególną ochroną – podkreślił.

Projekt budowy stopnia wodnego Siarzewo uzyskał na początku roku pozytywną decyzję środowiskową, jednak jego realizacji sprzeciwiają się naukowcy i ekolodzy, argumentując, że inwestycja wiązałaby się m.in. z całkowitym zniszczeniem obszaru Natura 2000 – Włocławska Dolina Wisły.

Krzysztof Woś poinformował także, że kontynuowane są inwestycje transportowe na odrzańskiej drodze wodnej, tj. modernizacja śluz na skanalizowanym odcinku rzeki Odry oraz planowana modernizacja zabudowy regulacyjnej na odcinku swobodnie płynącym od Malczyc do Szczecina.

Wody Polskie monitorują zagrożenie powodziowe

Ochrona przed powodzią to najważniejsze zadanie utworzonego 1 stycznia 2018 r. Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”. Zadanie to przejęło ono przede wszystkim od Wojewódzkich Zarządów Melioracji i Urządzeń Wodnych.

Jak informowali podczas konferencji przedstawiciele Wód Polskich, od niedawna na stronie www.wody.gov.pl można sprawdzać sytuację hydrologiczną w poszczególnych regionach kraju wraz z prognozą na najbliższe dni. Powstał także email alertowy na wypadek powodzi: centrum.operacyjne@wody.gov.pl. Codziennie przygotowywane raporty zawierają informacje o pracy głównych zbiorników retencyjnych oraz o ogólnej sytuacji na rzekach. Wody Polskie monitorują również stan techniczny urządzeń wodnych, zarządzając obecnie około 8638 km wałów przeciwpowodziowych. - Zbiorniki dysponują rezerwami i są przygotowane na przyjęcie ewentualnych wód opadowych i roztopowych – zapewnił prezes PGW "Wody Polskie" Przemysław Daca. Dodał, że ma odbyć spotkania z wojewodami oraz marszałkami województw małopolskiego (to odbyło się już w poniedziałek) i dolnośląskiego celem zorientowania się w sytuacji na miejscu i rozwiania wątpliwości odnośnie bezpieczeństwa powodziowego. - Chciałbym zaprzeczyć informacjom, że nie jesteśmy zdolni organizacyjnie [do zapewnienia bezpieczeństwa – przypis red.], centra operacyjne działają, mamy wszystko pod kontrolą; ponadto przekazaliśmy do RZGW środki na utrzymanie urządzeń melioracyjnych i innych urządzeń wodnych – podkreślił.

Ewa Szekalska: Dziennikarz

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Umowa na dofinansowanie przeglądu i aktualizacji planów zarządzania ryzykiem powodziowym podpisana (14 maja 2019)Nowy Dyrektor Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry i Wisły (07 maja 2019)Prezes Daca: Skupiamy się teraz na pracownikach, co dotyczy zarówno płac, jak i sprzętu (07 marca 2019)Można zgłaszać uwagi w sprawie skuteczności unijnych dyrektyw wodnych (06 marca 2019)Gliwice wdrożą inteligentny system zarządzania kanalizacją deszczową (21 lutego 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony