
Ekspert Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego i Biometanowego
Teraz Środowisko: Co wpływa na obecne znaczenie biometanu w Europie?
Magdalena Rogulska: „Zainteresowanie biometanem nigdy nie było tak duże jak obecnie"– taki wniosek płynie z raportu World Bioenergy Association(1).
W Europie ze względu na obecną sytuację geopolityczną, biometan cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Wraz z propozycją programu Fitfor55, a następnie REPowerEU(2), znaczenie biometanu ponownie znalazło się w centrum uwagi, a celem jest wyprodukowanie około 35 mld m3 do 2030 r. Wciąż jednak pozostaje szereg problemów do rozwiązania.
Nowe wydanie raportu statystycznego EBA(3) pokazuje bezprecedensowy 20-procentowy wzrost produkcji biometanu w Europie w 2021 r. - wyprodukowano łącznie 3,5 mld m3 biometanu. Jeszcze większa ekspansja spodziewana jest w statystykach za 2022 r., ponieważ rekordowa liczba nowych instalacji biometanu (184 instalacji) rozpoczęła produkcję w 2021 roku, na koniec sierpnia 2022 r. działało w Europie łącznie 1222 biometanowni.
TŚ: Jakie działania na poziomie UE mają wpływ na rozwój sektora biometanu?
MR: 8 marca 2022 r. Komisja Europejska przedstawiła zarys strategii uniezależnienia Europy od rosyjskich paliw kopalnych, począwszy od gazu. W ramach REPowerEU Europa będzie dążyć do:
- Dywersyfikacji dostaw gazu,
- Przyspieszenia wprowadzenia na rynek gazów odnawialnych,
- Zastąpienia gazu w ciepłownictwie i produkcji energii elektrycznej.
REPowerEU zawiera plan działania na rzecz biometanu, wyszczególniający narzędzia i środki mające na celu zwiększenie skali sektora i wyprodukowanie 35 mld m3 biometanu do 2030 r. (unijne cele w tabeli).
- ustanowienie branżowego partnerstwa na rzecz biogazu i biometanu w celu rozwoju łańcucha wartości gazów odnawialnych;
- podjęcie dodatkowych działań w celu zachęcenia producentów biogazu do tworzenia wspólnot energetycznych;
- zapewnienie mechanizmów wsparcia dla przekształcania biogazu w biometan;
- promowanie dostosowania istniejącej i budowy nowej infrastruktury do transportu większej ilości biometanu przez sieć gazową UE;
- rozwiązywanie problemów związanych z lukami w dziedzinie badań, rozwoju i innowacji;
- ułatwianie dostępu do finansowania i mobilizowanie funduszy UE w ramach CEF, polityki spójności, RRF (Instrument na Rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności) i Wspólnej Polityki Rolnej.
TŚ: 25 października 2022 r. podczas European Biogas Conference w Brukseli zainaugurowano Partnerstwo przemysłowe na rzecz biometanu. Jak jest jego cel?
MR: Biomethane Industrial Partnership (BIP(4)) jest partnerstwem przemysłowym, w którym przedstawiciele decydentów, przemysłu oraz innych interesariuszy współpracują w celu realizacji celu na rok 2030, a także utworzenia warunków wstępnych dla dalszego wzrostu jego potencjału do 2050 r.
Działalność BIP jest zorganizowana w pięciu grupach roboczych, w których członkowie współpracują na poziomie eksperckim w zakresie konkretnych tematów na podstawie programu pracy Partnerstwa.
Czytaj: Biometan pomoże zazielenić gaz w Polsce, ale potrzebuje regulacji

Sekretarz redakcji, geograf
Przypisy
1/ Biomethane vision document. A 5 point plan to scale up biomethane globallyhttp://www.worldbioenergy.org2/ RepowerEU plan
https://energy.ec.europa.eu/communication-repowereu-plan-com2022230_en3/ EBA Statistical Report 2022
http://www.europeanbiogas.eu4/ BIP
http://www.bip-europe.eu