Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
2-dniowe szkolenie: Prawo ochrony środowiska i ustawy powiązane firmy Centrum Organizacji Szkoleń i Konferencji SEMPER
Maszyna kompostująca Oklin GG02 firmy Interseroh Polska

Biuro Rzecznika MŚP oficjalnie otwarte

a+a-    Powrót       20 grudnia 2018       Management   

Z udziałem parlamentarzystów, przedstawicieli rządu, organizacji i stowarzyszeń przedsiębiorców i pracodawców w środę w Warszawie odbyło się oficjalne otwarcie Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

- Instytucja Rzecznika MŚP ma być gwarantem jakościowej zmiany relacji na płaszczyźnie urząd – przedsiębiorca, wytyczonej ustawą Prawo przedsiębiorców. Ta ustawa nie bez powodu jest najważniejszą w pakiecie ustaw w ramach Konstytucji Biznesu, stanowi bowiem podstawowe zasady wolności działalności gospodarczej i wyznacza ramy jej prowadzenia. W tym gronie nie muszę przekonywać, że bez państwa przyjaznego tym, którzy tworzą dochód narodowy, nie da się zbudować państwa dobrobytu. A to oznacza, że bez równego traktowania, szanowania i nobilitacji tysięcy mikro, małych i średnich przedsiębiorców, którzy stanowią trzon naszej gospodarki, nie da się osiągnąć znaczącej poprawy jakości życia wszystkich grup społecznych – mówił rzecznik MŚP Adam Abramowicz.

Rzecznik MŚP, powołany przez Prezesa Rady Ministrów na sześcioletnią kadencję, ma być strażnikiem realizacji zapisów Konstytucji Biznesu w codziennej praktyce działania administracji publicznej. Może m.in. przystępować do postępowań administracyjnych i skarbowych. Wspomagany przez Radę Przedsiębiorców przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców, zajmuje się ponadto monitorowaniem sytuacji przedsiębiorców z sektora MŚP, diagnozowaniem ich problemów. A także wydawaniem opinii aktów prawnych dotyczących interesów przedsiębiorców oraz zasad podejmowania, wykonywania lub zakończenia działalności gospodarczej na terytorium RP.

- Byłem przedsiębiorcą i prawie przez trzy kadencje reprezentowałem interesy MŚP jako poseł. Sam wielokrotnie doświadczyłem arogancji urzędników, łatwo było mi więc jako parlamentarzyście interweniować w sprawach zgłaszanych przez wyborców, udzielać im wsparcia i pomocy prawnej. Jako rzecznik MŚP – już bezpartyjny, bo złożyłem mandat poselski z chwilą powierzenia mi tej funkcji – wykorzystam swoje doświadczenia, ale przede wszystkim wykorzystam możliwości i narzędzia, które daje ustawa o Rzeczniku MŚP w zakresie monitoringu i kontroli wprowadzania zapisów Konstytucji Biznesu w życie, a także stanowienia oraz ulepszania prawa, które decyduje o jakości polskiej gospodarki, pozycji przedsiębiorców, a w ślad za tym – społecznym dobrostanie. Chcę działać szybko i skutecznie - zapewnił Adam Abramowicz.

Źródło: MPiT

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Gwarancje kredytowe na instalacje fotowoltaiczne dla firm (24 maja 2019)10 mln zł m.in. na rozbudowę i modernizację składowisk odpadów (24 maja 2019)Zrównoważony rozwój w firmach to nie tylko CSR (15 maja 2019)20 zgłoszeń do programu "Silesia pod błękitnym niebem" (07 maja 2019)Kawa w kawiarni we własnym kubku? Tak, to w pełni legalne! (06 maja 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony