Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Starszy analityk/ Ekspert doradztwa inwestycyjnego Eneris Surowce S.A.
Certyfikacja dla miast ISO 37120 – Smart City Arcadis

W województwie dolnośląskim WFOŚiGW przeznaczy blisko 200 mln zł na programy rozwoju

a+a-    Powrót       10 marca 2020       Powietrze i klimat   

195 mln zł zapalnowano do wydania w 2020 r. na programy rozwoju na Dolnym Ślasku. Z tych pieniędzy będzie można otrzymać pożyczki lub dotacje – podał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

100 mln zł dla uczestników programu "Czyste Powietrze"

Prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu Łukasz Kasztelowicz w poniedziałek na konferencji prasowej poinformował, że plan dofinansowania wszystkich zadań na rzecz poprawy stanu środowiska i klimatu przez Fundusz zakłada wydanie 195 mln zł. W tej kwocie nisko oprocentowane pożyczki to 100 mln zł, a 94,6 mln zł to dotacje.

Dodał, że dzięki umowie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dolnośląski Fundusz dysponuje jeszcze większymi środkami na program Czyste Powietrze.

- Dodatkowa kwota wypłacona Dolnoślązakom, którzy skorzystają z tego programu może sięgnąć nawet 100 mln złotych. Nie jest to jedyna ważna wiadomość dla wszystkich Dolnoślązaków zainteresowanych skorzystaniem ze wsparcia z Czystego Powietrza. Rząd zaplanował ważne zmiany w tym programie - powiedział Kasztelowicz.

Ułatiwenia dla wnioskodawców programów "Czyste Powietrze" i "Mój Prąd"

Przypomniał, że to między innymi uproszczenia w zasadach przyznawania dotacji, skrócony czas rozpatrywania wniosków – z 90 do 30 dni. Uproszczony zostanie też sam wniosek, który można złożyć online. Inną nowością będzie możliwość złożenia jednego wniosku na wsparcie z programu Czyste Powietrze oraz Mój Prąd.

- Ważną zmianą będzie też możliwość finansowania przedsięwzięć rozpoczętych i nawet zakończonych, czyli umożliwienie rozpoczęcia inwestycji do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie - podkreślił Kasztelowicz.

W minionym 2019 roku WFOŚiGW we Wrocławiu w ramach tego programu zawarł ponad 2,5 tys. umów i wypłacił beneficjentom 17 mln zł. Za te pieniądze udało się zlikwidować 673 piece węglowe i zainstalowano 1031 nowych, proekologicznych źródeł ciepła.

Na co WFOŚiGW przeznaczy środki w 2020 roku?

Jak podano, na 2020 r. na ochronę powietrza, atmosfery i klimatu zaplanowano 72,7 mln zł. Te środki zostaną przeznaczone na wymianę źródeł ciepła, zmniejszenie emisji pyłów i gazów, ograniczenie niskiej emisji oraz zmniejszenie emisji substancji toksycznych. WFOŚiGW we Wrocławiu przeznaczy na ochronę wód i gospodarkę wodną 61 mln zł.

Fundusz będzie wspierał też inwestycje w odnawialne źródła energii i udzieli 46,9 mln zł pożyczki na budowę czterech elektrowni wiatrowych w tzw. klastrze oławskim oraz na budowę magazynu energii. Cała inwestycja ma kosztować 58,6 mln zł. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Optymalizacja zarządzania zasobami wodnymi i energetycznymi - Centrum Badawczo-Rozwojowe dofinansowniem (01 kwietnia 2020)Olsztyn: 188 mln zł na rozbudowę sieci tramwajowej (30 marca 2020)NFOŚiGW podsumowuje pilotaż współpracy z samorządami przy „Czystym Powietrzu” (25 marca 2020)Kolejnych sześciu beneficjentów z szansą na wsparcie na inwestycje wod-kan na obszarach wiejskich Małopolski (24 marca 2020)NFOŚiGW ogłosił nabory w ramach Funduszy Norweskich (19 marca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony