Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Analityk inwestycyjny Eneris Surowce S.A.
2-dniowe szkolenie: Prawo ochrony środowiska i ustawy powiązane firmy Centrum Organizacji Szkoleń i Konferencji SEMPER

Branża ZSEE musi być jednogłośna

a+a-    Powrót       29 maja 2019       Odpady   

Audyty w branży ZSEE przeprowadzone zostały już po raz drugi. Miały one na celu wyeliminowanie funkcjonowania szarej strefy, jednak zdaniem ekspertów przepisy je regulujące wciąż wymagają dopracowania.

Do 30 kwietnia br. przeprowadzone zostały po raz drugi audyty zewnętrzne organizacji odzysku i zakładów przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE) wynikające z nowelizacji ustawy o ZSEE z 2015 r. Audyty te, zgodnie z ustawą, obejmują ocenę dokumentów zawierających wszelkie decyzje, pozwolenia, ewidencje odpadów, zaświadczenia i sprawozdania o ZSEE, zgodności możliwości technicznych zakładu z wydanymi decyzjami w zakresie gospodarowania odpadami oraz zgodności masy zebranego i przetworzonego zużytego sprzętu z roczną mocą przerobową, ewidencją odpadów oraz sprawozdaniami.

- Audyt ma sprawdzić, czy wszystkie „papierki” się zgadzają. (…) nie sprawdza on faktycznych, technologicznych możliwości zakładu, obejmuje jedynie ocenę formalno-prawną – mówiła dr Magdalena Muradin z Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN podczas odbywającej konferencji „Recykling zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego”.

Brak kar za negatywne skutki audytu

Jak mówiła, brakuje kar za bezpośrednie, negatywne wyniki przeprowadzonych audytów. Obecnie przewidziane są jedynie kary administracyjne nakładane wyłącznie w przypadku nieprzeprowadzenia audytu lub opóźnień w obowiązku jego wykonania (od 10 tys. zł do 500 tys. zł).

Związane jest to m.in. z tym, że brakuje standardów określonych prawem pozwalających ocenić poprawność prowadzonego procesu przetwarzania zużytego sprzętu [elektrycznego i elektronicznego – przyp. red.] – dodała. Jak mówiła, wprowadzenie tego typu standardów miałoby „na pewno efekty proinwestycyjny i prośrodowiskowy”. Wśród proponowanych do wprowadzenia udoskonaleń dr Muradin wymieniła także kryteria dla przeprowadzających audyty.

Kodeks dobrych praktyk

- To nie do końca prawda, że audytorzy nie mają takich wytycznych – oponował podczas swojego wystąpienia zastępca dyrektora w Centrum Certyfikacji WLO Wat Krzysztof Harasimiuk. – Mamy podstawowe akty prawne, które regulują zakres i kształt audytu zewnętrznego oraz zawartość sprawozdania – mówił.

- Pomimo tego, że mamy cały zbiór dokumentów kryterialnych dla jednostek realizujących roczne audyty zewnętrzne, pierwszy rok realizacji audytów obfitował w wiele pytań. Jak do tego podejść, jak to robić? – przyznał. Powiedział, że w związku z tym po pierwszym roku realizacji audytów podjęto się stworzenia kodeksu dobrych praktyk audytów w branży ZSEE. – Jest to przydatny dokument nie tylko dla audytorów, ale również dla organizacji, które ten audyt mają przeprowadzić – powiedział Harasimiuk. Kodeks stanowi instrument uzupełniający obowiązujące aktualnie przepisy prawne o praktyczne wytyczne i standardy dotyczące wykonania audytu. Ponadto „przedsiębiorcy, którzy spodziewają się audytu, mogą sięgnąć do tego dokumentu po to, żeby się do tego audytu przygotować”.

Dokument ten przedstawiony został w Ministerstwie Środowiska oraz przesłany do Polskiego Centrum Akredytacji. Jak wyjaśniał Harasimiuk, nie jest on jednak obligatoryjny.

Branża musi być jednogłośna

Zdaniem dr Muradin w tej sytuacji branża ZSEE musi być silna i jednogłośna. – Polecałabym państwu, by branża zużytego sprzętu [elektrycznego i elektronicznego – przyp. red.] była na tyle silna i mówiła jednym głosem, by mogła te jedne standardy określić – skonkludowała.

Joanna Spiller: Dziennikarz, inżynier środowiska

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

TripleCOP w Genewie z akcentem na odpady z tworzyw sztucznych (14 maja 2019)Recyklingowy ring w Warszawie (02 maja 2019)14. Konferencja „Recykling zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego” w maju w Warszawie (10 kwietnia 2019)Pożar odpadów pogorszył jakość powietrza w Szczecinie (21 września 2018)Firmom zajmującymi się elektroodpadami może grozić likwidacja (28 czerwca 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony