Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Młodszy analityk rynków energii elektrycznej i ciepła Instytut Energetyki Odnawialnej
GoBloo firmy Columbus Energy

Budżet UE będzie mocno wspierał transformację energetyczną

a+a-    Powrót       05 grudnia 2018       Energia   

Budżet UE będzie mocno wspierał transformację energetyczną, w tym regionów pogórniczych - zapewnił w Katowicach europejski komisarz ds. unii energetycznej Marosz Szefczowicz. Podkreślał, że świat oczekuje od UE, że dalej będzie liderem w walce ze zmianami klimatu. Zorganizowane przez Greenpeace spotkanie z Szefczowiczem było wydarzeniem towarzyszącym szczytowi klimatycznemu COP24.

25 proc. budżetu przeznaczone na politykę klimatyczną

Komisarz podkreślał, że 25 proc. kolejnego budżetu UE, szacowanego na 1,2 bln euro, ma być przeznaczone na wsparcie projektów związanych z polityką klimatyczną, w tym 45 mld euro - na badania nad nowymi technologiami i „innowacjami, których potrzebujemy”.

Komisarz podkreślał, że według niego świat oczekuje od UE potwierdzenia pozycji lidera w polityce klimatycznej, a ostatnie strategiczne cele Unii to nic innego jak wdrożenie porozumienia paryskiego z 2015 r. - Jesteśmy pierwszą gospodarką, która podejmuje wiążące zobowiązania na podstawie tego porozumienia - podkreślał.

Szefczowicz zaznaczył, że w wielu przypadkach państwa przekroczą cele, wyznaczane przez KE, np.; w 2030 r. emisja spadnie raczej o 45 proc., a nie - jak zakładano - o 40 proc. - Podobnie będzie w obszarze udziału OZE i w efektywności energetycznej - dodał. Jednak, jak mówił, w świetle badań naukowych to wszystko za mało, by oddalić zagrożenie nieodwracalnymi zmianami klimatu, dlatego należy patrzeć dalej. Stąd propozycja strategii, która przewiduje, że w II połowie XXI wieku UE będzie klimatycznie neutralna.

Transformacja regionów pogórniczych

Podkreślił, że dla niektórych regionów oznacza to radykalną zmianę, co powoduje zrozumiały strach o przyszłość ich mieszkańców. Zwłaszcza tych, które opierają się na węglu, jak Śląsk. Naszym wspólnym hasłem jest - "nikogo nie zostawiamy samemu sobie” - zapewnił Szefczowicz. Obiecywał, że pieniądze na transformację regionów pogórniczych - a są one, jak przypomniał, w siedmiu krajach UE - będą łatwo dostępne. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Pierwsze w tym roku aukcje polskich uprawnień do emisji CO2 (17 stycznia 2019)ME opublikowało projekt Krajowego Planu na Rzecz Energii i Klimatu (16 stycznia 2019)Restrykcyjna polityka wobec F-gazów przynosi środowiskowe efekty (11 stycznia 2019)Kurtyka: Podczas COP24 były trzy bardzo trudne momenty, w tym jeden z powodów czysto politycznych (10 stycznia 2019)44 polskie miasta mają już plany adaptacji do zmian klimatu (09 stycznia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony