Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Kierowca kat. C+E Eneris Surowce S.A.
Systemy IT do gospodarowania odpadami darsoft.pl

Bytom odzyskał kontrolę nad składowiskiem odpadów

a+a-    Powrót       07 maja 2020       Odpady   

Należące do lokalnego samorządu Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne (BPK) przejęło składowisko odpadów przy al. Jana Pawła II w tym mieście, które przez ponad trzy lata było dzierżawione przez prywatną spółkę. - Teraz będą mogły tam trafiać również odpady z BPK, za których odbiór do tej pory miejska spółka musiała płacić innym podmiotom - podał magistrat. Jak powiedział prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, podpisanie porozumienia, dzięki któremu BPK przejęła kontrolę nad składowiskiem, zakończyło prowadzone przez kilka miesięcy negocjacje.

Składowisko zostało wydzierżawione prywatnemu podmiotowi przez BPK Sp. z o.o. w lutym 2017 roku. Decyzją marszałka woj. śląskiego na prywatną firmę zostały przeniesione wszystkie prawa i obowiązki związane z eksploatacją składowiska. BPK pobierało od nowego zarządcy wyłącznie czynsz dzierżawny, mając jedynie teoretyczną kontrolę nad tym, jakie odpady przywożone były na teren składowiska – przypomina Urząd Miejski.

- Kwestia odzyskania kontroli nad składowiskiem odpadów przez gminę Bytom była jednym z naszych priorytetów – podkreślił wiceprezydent Bytomia Waldemar Gawron. W sprawie przejęcia składowiska odbyło się kilka spotkań z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego, które zorganizował miejski radny Maciej Bartków.

Pełna kontrola składowanych odpadów

- Rozwiązanie umowy z dotychczasowym dzierżawcą i przejęcie składowiska przez BPK Sp. z o.o nie tylko będzie miało wpływ na oszczędności związane m.in. z opłatami za odbiór odpadów wytworzonych przez spółkę, ale przede wszystkim umożliwi pełną kontrolę przywożonych na składowisko odpadów, które do tej pory trafiały tutaj z całej Polski – zaznaczył Urząd Miejski w Bytomiu.

Lokalny samorząd dodaje, że przejęcie tego terenu może stać się w przyszłości częścią nowego gminnego systemu gospodarowania odpadami, a w konsekwencji ustabilizować stawki za odbiór odpadów w mieście – opłaty, którą ponoszą mieszkańcy Bytomia. Miejska spółka ma za sobą już prawie wszystkie kwestie prawne związane z przejęciem składowiska, odzyskała również urządzenia i infrastrukturę niezbędną do właściwego technicznie eksploatowania instalacji. Obecnie oczekuje jedynie na wydanie tzw. pozwolenia zintegrowanego, które wydawane jest przez marszałka województwa.

Na składowisko przy al. Jana Pawła II mogą być przewożone m.in. odpady, które po przetworzeniu nie nadają się do innego wykorzystania, odpady przemysłowe, jak np. osady ściekowe z oczyszczalni, odpady budowlane czy mineralne. Trafiać na nie będą mogły również odpady wytworzone przez BPK, za których odbiór do tej pory miejska spółka musiała płacić innym podmiotom.

Bytom należy do miast, które w ostatnich latach borykały się z niekontrolowanym wwożeniem odpadów. Na wiele składowisk na terenie gminy trafiały odpady z całego kraju, w wielu przypadkach składowane i przetwarzane nielegalnie. Przeciwko temu procederowi protestowali mieszkańcy, zarzucając bierność poprzednim władzom i instytucjom. Sprawa masowego składowania w mieście śmieci była też jednym z wątków lokalnego sporu politycznego, w którym bytomscy radni doprowadzili do przeprowadzenia pod koniec 2017 roku referendum w sprawie odwołania ówczesnego prezydenta Damiana Bartyli. Ostatecznie prezydent, wobec niewystarczającej frekwencji, pozostał na stanowisku do czasu wyborów samorządowych w 2018 r. Przegrał wówczas w Wołoszem w drugiej turze.(PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Polska zapleczem dla recyklingu śmigieł turbin wiatrowych, jachtów i przyczep kampingowych? (28 lipca 2020)Śledczy znajdują kolejne nielegalne składowiska zw. z działalnością mafii śmieciowej (19 maja 2020)Zarzuty za nielegalne niebezpieczne odpady w Szołajdach (13 maja 2020)Dziewięć osób w areszcie w zw. ze składowaniem niebezpiecznych odpadów chemicznych (07 maja 2020)Warszawa: Dodatkowy nabór wniosków na przyjazne środowisku inwestycje (22 kwietnia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony