Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
20.01.2021 20 stycznia 2021

Konsekwentny plan Wielkiej Brytanii na zieloną rewolucję przemysłową

Brytyjski rząd ogłosił zwiększenie celu redukcji emisji CO2 z 61 do 68 proc. w 2030 r. (w stosunku do 1990 r.), co w kontekście faktu, że w 2021 r. będzie gospodarzem szczytu klimatycznego w Glasgow, jest uwiarygodnieniem ambitnego przywództwa.

   Powrót       07 grudnia 2020       Powietrze i klimat   

- To najambitniejszy plan spośród największych gospodarek świata – oświadczył wręcz premier Boris Johnson. Rząd brytyjski wydał specjalne oświadczenie, w którym przypomniał, że w ciągu ostatniej dekady Wielka Brytania zredukowała emisje bardziej niż jakakolwiek duża światowa gospodarka. Dodano, że była pierwszym dużym krajem, który zadeklarował cel neutralności klimatycznej w 2050 r. Na drodze do neutralności wyznaczono cel pośredni na rok 2030, w którym Wielka Brytania zamierza zredukować emisje CO2 o 68 proc. w porównaniu z rokiem 1990. Do tej pory miała to być redukcja o 61 proc.

Czytaj: Wszystko o negocjacjach klimatycznych

Zielona rewolucja przemysłowa

Nowe cele klimatyczne wynikają z rekomendacji ekspertów z niezależnego Komitetu ds. Zmian Klimatycznych, który doradza rządowi. Ich realizacji posłuży 10-punktowy plan „zielonej rewolucji przesyłowej”, którego efektem ma być m.in. ćwierć miliona nowych miejsc pracy do 2030 r., rozwój technologicznych innowacji oraz prywatne inwestycje w wysokości co najmniej 40 mld funtów brytyjskich. Tempo dekarbonizacji będzie musiało się zwiększyć, więc i sposoby redukcji emisji w sektorach ogrzewania budynków, produkcji stali i rolnictwa będą musiały być nowe. Przyspieszenie przemian w transporcie i energetyce także będzie konieczne.

Co istotne, szefowie wielkich firm, działających w Wielkiej Brytanii, m. in. Coca Coli, Tesco, BT Group czy norweskiego Equinora w specjalnym oświadczeniu poparli podniesienie celu redukcyjnymi z wszystkimi konsekwencjami, jakie będą się z tym wiązały.

Ambicje godne naśladowania

- Wyjście z ambitnym celem redukcyjnym to jest właśnie to, czego świat oczekuje od przyszłej Prezydencji COP. Wielka Brytania słusznie zakłada, że jest to niezbędne, aby skutecznie agitować na rzecz podwyższenia celów redukcyjnych w innych państwach – zwłaszcza po tym, jak nie do końca spodziewanie ambicją wykazali się pozostali główni emitenci – w tym Chiny – komentuje Lidia Wojtal, ekspertka ds. polityki klimatycznej.

Czytaj: [Wywiad] Zielona transformacja już trwa

Z kolei klimatolog Marcin Popkiewicz ostrzega, że prawa fizyki nie zechcą poczekać ze zmianą klimatu aż się „ogarniemy” - to ludzkość musi dostosować do nich swoje działania, zaprzestając emisji gazów cieplarnianych. Wielka Brytania, która już lata temu przyjęła cel wyzerowania emisji do 2050 roku, zrobiła istotny krok w dobrą stronę, deklarując krótkoterminowy cel zmniejszenia emisji CO2 o 68 proc. do 2030 roku. - Unia Europejska, dyskutując o podniesieniu celu redukcji emisji do 2030 roku z 40 proc. do 55 proc. pozostaje w tyle. W świecie, w którym kolejne kraje przyjmują cel zaprzestania emisji gazów cieplarnianych w najbliższych dekadach - od wszystkich pozostałych krajów UE, przez Japonię, Koreę Południową i Chiny, po plany nowej administracji w USA, przyjęta przez Polskę rola hamulcowego ochrony klimatu coraz bardziej domaga się pilnej zmiany – wskazuje.

Katarzyna Zamorowska: Dziennikarz, prawnik

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Kurtyka: w ciągu dwóch dekad wyłączymy 70 proc. starych bloków energetycznych (04 stycznia 2021)146 mln zł dofinansowania na infrastrukturę ciepłowniczą w 20 miejscowościach (14 grudnia 2020)Do lutego będą trwały konsultacje w sprawie przeglądu dyrektyw RED II i EED (24 listopada 2020)Redukcja emisji CO2 w sektorze transportu w Polsce w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu (12 listopada 2020)Trwają konsultacje społeczne ws. EU ETS. Czy należy w tych przepisach uwzględnić budynki? (06 listopada 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony