Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Starszy specjalista ds. energetycznych Urząd Morski w Gdyni
Pompa ciepła PCCO SPLIT 10kW: niezawodność, ulubiony kolor i 5 lat gwarancji firmy Hewalex

Samorządy mają mało czasu na złożenie oświadczenia ws. cen energii

a+a-    Powrót       04 lipca 2019       Energia   

Samorządy do 27 lipca br. mają złożyć oświadczenia ws. niższych cen energii elektrycznej. Jakie są jednak gwarancje odzyskania nadpłaty od podmiotu, z którym umowa już nie obowiązuje? O tę i inne kwestie pyta Marek Wójcik z ZMP. ME odpowiada.

Podpisana przez prezydenta ustawa zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, ustawę o efektywności energetycznej oraz ustawę o biokomponentach i biopaliwach ciekłych (Dz. U. 2019 poz. 1210) - tzw. ustawa o cenach prądu – obowiązuje od 29 czerwca br. Zgodnie z jej zapisami samorządy mają czas do 27 lipca br. na złożenie oświadczenia(1) uprawniającego do utrzymania ceny energii elektrycznej w II półroczu 2019 r. na poziomie z dnia 30 czerwca 2018 r.

Kto musi złożyć oświadczenie?

Jak przypomina resort energii, uprawnionymi do niższych cen są m.in. „szpitale i jednostki sektora finansów publicznych, do których zalicza się m.in. organy władzy publicznej, jednostki samorządu terytorialnego i ich związki, jednostki budżetowe, samorządowe zakłady budżetowe, agencje wykonawcze oraz uczelnie publiczne”. Zgodnie z przepisami uprawnionymi są także „inne państwowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej”.

Związek Miast Polskich pyta a ME wyjaśnia przepisy

- Jaki tryb będzie obowiązywał w przypadku umów zakończonych w trakcie roku 2019 jeszcze przed wejściem w życie przepisów? Jeśli np. gmina miała zawartą umowę do dnia 30.04.2019 r. obecnie dostawy realizuje inny podmiot. Jakie są gwarancje, że taka gmina „odzyska nadpłatę” od podmiotu, z którym umowa już nie obowiązuje? – pyta ekspert ze Związku Miast Polskich (ZMP), pełnomocnik zarządu ds. legislacyjnych Marek Wójcik, który wystosował do ministerstwa szereg pytań dotyczących przepisów ustawy. - Czy przewidywany jest jakiś mechanizm systemowy w przypadku uchylania się sprzedawców od obowiązku wyrównania nadpłaconych kwot? – dopytuje.

- Obowiązek ustawowy stosowania cen i stawek opłat w 2019 r. (uwzględniając zróżnicowanie uprawnień poszczególnych grup odbiorców końcowych w I i w II półroczu) na poziomie roku 2018 dotyczy wszystkich umów, niezależnie od tego, jakiej części roku te umowy dotyczą - podało w odpowiedzi ministerstwo energii. Jak dodano, „ustawa w art. 18, przewiduje nakładanie kar na przedsiębiorstwa obrotu w przypadku niewywiązywania się z ich obowiązków wynikających z ustawy”.

„Niezbędne informacje w rozporządzeniu”

Wójcik pytał także o to czy oświadczenie „o którym mowa w art. 5 ust. 1b zmienionej ustawy wyczerpuje uwiarygodnienie obowiązującej na dzień 30.06.2018 r. stawki, wobec czego nie będzie konieczności przedkładania aktualnemu sprzedawcy faktur”. - Jeżeli faktury miałyby obowiązywać, to w jakiej formie? - dopytuje Marek Wójcik. Zapytał także o sytuację gmin, „które w 2018 r. miały zawartą umowę na dostawę energii z jedną ceną (bez podziału na grupy taryfowe), a w kolejnych miesiącach u odbiorcy nastąpiła zmiana grupy taryfowej”.

Jak odpowiada ministerstwo wszystkie niezbędne informacje dotyczące zarówno zakresu, trybu, terminów oraz „sytuacji szczególnych” - których mianem określono gminy, w przypadku których nastąpiła zmiana grupy taryfowej - określone zostaną w rozporządzeniu wykonawczym do ustawy. Jak czytamy z kolei w ustawie, Minister Energii wydać ma je w terminie 21 dni od dnia jej wejścia w życie.

Joanna Spiller: Dziennikarz, inżynier środowiska Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Przypisy

1/ Wzór oświadczenia stanowi załącznik nr 1 do ustawy.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Zostały 2 dni na złożenie uwag do rozporządzenia do ustawy ws. cen prądu (08 lipca 2019)Ustawa o cenach prądu nie traktuje samorządów jednakowo (05 lipca 2019)System energetyczny oparty o koncepcję rynku lokalizacyjnego - czy to możliwe w Polsce? (04 lipca 2019)Magazyny ciepła tysiąc razy tańsze niż magazyny energii elektrycznej (12 czerwca 2019)Tania alternatywa dla skazanych na szamba? (10 czerwca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony