Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Mobilny rozdrabniacz wolnoobrotowy PRONAR MRW 1.300: jeden wał, wysoka wydajność Pronar
Kompleksowe doradztwo, audyty i badania środowiskowe EkoMeritum Sp. z o.o.

Chorzów bez umowy na odbiór odpadów komunalnych

a+a-    Powrót       12 lutego 2020       Odpady   

Przedsiębiorstwo Techniki Sanitarnej Alba sp. z o.o. wypowiedziało samorządowi Chorzowa umowę na wykonywanie usług m.in. odbioru odpadów komunalnych od mieszkańców. Jak podał samorząd, spółka argumentuje, że nie była już w stanie wykonywać usług za umowne stawki.

O zerwaniu umowy przez spółkę PTS Alba z międzynarodowej grupy Alba (z dniem 15 lutego br.) chorzowscy samorządowcy poinformowali we wtorek wieczorem w swoich mediach społecznościowych. Jednocześnie przygotowali zestaw wyjaśnień związanych z sytuacją.

Jaka jest przyczyna wypowiedzenia umowy?

Jak wynika z tych informacji, spółka wyjaśniła zerwanie umowy tym, że nie jest w stanie dłużej wykonywać określonych umową usług za kwotę, na którą umówiła się z miastem.

- Alba tłumaczy to drastycznym wzrostem opłat za zagospodarowanie odpadów oraz koniecznością wnoszenia opłat za recykling. Do tego doszły: podniesienie płacy minimalnej, wzrost cen energii, paliwa oraz obowiązek ewidencji odpadów w Bazie Danych Odpadowych - przekazał magistrat.

- Znaczący wzrost kosztów odbioru odpadów to problem, z którym zmaga się większość gmin w Polsce. Problemy samorządów zaczęły się po wielu decyzjach, które zapadły w Warszawie - ocenili chorzowscy samorządowcy.

Jak przypomnieli, mając 30 proc. udziałów w spółce PTS Alba, miasto nie ma większości do podejmowania decyzji, ani nie ma swojego przedstawiciela w zarządzie spółki.

- Każdy podmiot ma prawo do wypowiedzenia umowy. Musi się jednak liczyć z karami, które zostały zawarte w umowie, a które nałoży zleceniodawca, czyli miasto. Chorzów będzie egzekwować od Alby kary za zerwanie umowy - zapewnił magistrat.

Jak zaznaczyli jego przedstawiciele, muszą w tej sytuacji rozpisać nowy przetarg na odbiór odpadów od mieszkańców. Zadeklarowali zachowanie ciągłości odbioru odpadów, jednak "w okresie przejściowym" nie będzie można korzystać z usług dodatkowych, jak zakup tzw. bigbagów czy wynajem kontenera.

- Zabezpieczyliśmy wywóz śmieci aż do rozstrzygnięcia nowego przetargu. Prezydent poprosił przewodniczącego rady miasta o zwołanie pilnej, nadzwyczajnej sesji rady. 17 lutego przedstawiciele spółki złożą przed radnymi wyjaśnienia. Jednocześnie w urzędzie miasta trwają przygotowania do rozpisania nowego przetargu na odbiór śmieci - napisano w informacji.

Miasto w trakcie nowego przetargu na wywóz odpadów

Na razie zabezpieczony ma być też wywóz odpadów od przedsiębiorców, jednak po rozstrzygnięciu nowego przetargu, będą oni musieli indywidualnie zgłaszać się do firm odbierających odpady. - Miasto nie może tego dłużej robić, ponieważ w wyniku rządowych zmian, dopłacać do tego musieliby mieszkańcy - wyjaśnił chorzowski samorząd.

Zadeklarował, że na razie zachowane zostaną dotychczasowe stawki za wywóz odpadów (mieszkańcy segregujący je płacą 12 zł miesięcznie za osobę, a niesegregujący - 20 zł). - Niewykluczone jednak, że po przetargu, podobnie jak w innych miastach, stawki pójdą w górę. Urząd miasta będzie jednak robił wszystko, aby ten wzrost był jak najmniejszy - zapewnili urzędnicy.

Zgodnie z informacjami ze stron grupy Alba, jest ona obecna na polskim rynku od 1995 r., z czasem stając się trzecim pod względem wielkości prywatnym przedsiębiorstwem w Polsce oferującym usługi odbioru odpadów. Alba prowadzi działalność w kraju opartą o 9 spółek i ich filie.

Jedną z nich jest PTS Alba sp. z o.o. z siedzibą w Chorzowie, powstała na bazie firmy utworzonej w 1933 r. Spółka działa w oparciu o siedzibę przy ul. Bytkowskiej, prowadzi też Regionalną Instalację Przetwarzania Odpadów Komunalnych Alba przy ul. Brzezińskiej. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Prezydent przedstawił Eko-Kartę, czyli deklarację wsparcia inicjatyw prośrodowiskowych (06 lipca 2020)Cyfryzacja sposobem na usprawnienie gospodarki odpadami (03 lipca 2020)Policja wykryła ponad 100 tys. litrów niebezpiecznych odpadów (01 lipca 2020)Liczba spalarni w Polsce. Wystarczająca czy nie? (30 czerwca 2020)Wojewoda zamierza unieważnić uchwałę ws. spółki mającej budować spalarnię odpadów na śląsku (30 czerwca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony