Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Starszy specjalista w Wojewódzkiej Inspekcji Geodezyjnej i Kartograficznej Łódzki Urząd Wojewódzki
Od gruntownej diagnostyki po bezpieczną remediację SUEZ

Ciećko: jestem przekonany, że uda się nam stworzyć policję ekologiczną

a+a-    Powrót       17 stycznia 2019       Management   

Jestem przekonany, że uda się nam stworzyć policję ekologiczną w kraju, bo mamy wreszcie oręż do walki w postaci uprawnień - powiedział w środę w Bydgoszczy główny inspektor ochrony środowiska Paweł Ciećko. Zaznaczył, że inspekcja działa 24 godziny na dobę.

1 stycznia br. weszła w życie nowelizacja ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska, przewidująca szerokie zmiany w funkcjonowaniu inspekcji.

- Jesteśmy w nowej rzeczywistości, która dla inspekcji ochrony środowiska zaczęła się 1 stycznia. Od tego momentu wojewódzkie inspektoraty, które są w administracji zespolonej wojewody są jego służbą, a ja tylko sprawuję nadzór merytoryczny nadzór wojewódzkimi inspektoratami. Ustawa zmienia fundamentalnie podejście do kontroli, ale i do szeroko pojętego państwowego monitoringu środowiska. Musimy też pamiętać, że inspekcja ochrony środowiska to nie tylko kontrola, interwencje, dbanie o podmioty gospodarcze, ale szeroko pojęte badanie środowiska w sposób ciągły i permanentny - powiedział na konferencji prasowej Ciećko. Główny inspektor podkreślił, że "fundamentalna zmiana, która dotyczy samej czynności kontrolnej ma na celu stworzenie przy wojewodach silnych pionów kontrolnych".

- Po tym co przeżywaliśmy w zeszłym roku, czyli o stworzeniu struktur wręcz mafijnych i naszej współpracy z policją i prokuraturami w całym kraju, nie mogło być innego wyjścia, tylko prawo musiało ewoluować w kierunku - w sposób diametralny i szybki - procederu, który dotyczy nie tylko gospodarki odpadami, ale również gospodarki wodno-ściekowej - mówił główny inspektor.

600 nowych etatów inspektorskich

Ciećko wskazał, że inspektorzy ochrony środowiska uzyskali nowe kompetencje. W związku z tym na regulacje płac pracowników inspektoratów zostało przyznane 80 mln zł i zostało stworzonych 600 nowych etatów inspektorskich w skali kraju, z czego 34 przypadały na województwo kujawsko-pomorskie.

Główny inspektor zaprezentował też legitymację inspektorów ochrony środowiska, która - jak zaznaczył - podobna jest do legitymacji funkcjonariusz polski ABW czy CBA . - Ta legitymacja zawiera zapis, który mówi, że upoważnia do wstępu i przeprowadzenia bez uprzedzenia o każdej porze dnia i nocy kontroli przestrzegania przepisów i decyzji administracyjnych w zakresie ochrony środowiska, a w przypadku kontroli planowej - bo i takie przeprowadzamy - po okazaniu zawiadomienia o kontroli - zaznaczył.

Inne organy nie mogą odmówić pomocy przy kontroli

Główny inspektor podkreślił, że inspekcja pracuje 24 godziny na dobę, a policja, ograny administracji państwowej i wszystkie nie mogą odmówić pomocy przy kontroli, gdy zajdzie taka potrzeba. - Kontrolujemy podmioty korzystające ze środowiska, korzystające z decyzji administracyjnych. Nie wchodzimy na kontrole do sąsiada, który pali śmieci w piecu, do domów prywatnych. My jesteśmy od kontroli szeroko pojętej działalności gospodarczej czy emisji do środowiska - dodał. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Trwa badanie przyczyn zanieczyszczenia rzeki Barycz. Co ustalono do tej pory? (13 lipca 2020)Czy wiemy, co jemy? NIK o systemie bezpieczeństwa obrotu środkami ochrony roślin (03 lipca 2020)Ponad 70 ton nielegalnych środków ochrony roślin. I to tylko w Polsce (05 czerwca 2020)Inspekcja Ochrony Środowiska w czasie epidemii nie liberalizuje wymogów (01 czerwca 2020)Czy pracownicy Wód Polskich będą mogli nakładać mandaty karne niczym Inspekcja Ochrony Środowiska? (13 maja 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony