Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
24.01.2021 24 stycznia 2021

Ciećko: jestem przekonany, że uda się nam stworzyć policję ekologiczną

   Powrót       17 stycznia 2019       Management   

Jestem przekonany, że uda się nam stworzyć policję ekologiczną w kraju, bo mamy wreszcie oręż do walki w postaci uprawnień - powiedział w środę w Bydgoszczy główny inspektor ochrony środowiska Paweł Ciećko. Zaznaczył, że inspekcja działa 24 godziny na dobę.

1 stycznia br. weszła w życie nowelizacja ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska, przewidująca szerokie zmiany w funkcjonowaniu inspekcji.

- Jesteśmy w nowej rzeczywistości, która dla inspekcji ochrony środowiska zaczęła się 1 stycznia. Od tego momentu wojewódzkie inspektoraty, które są w administracji zespolonej wojewody są jego służbą, a ja tylko sprawuję nadzór merytoryczny nadzór wojewódzkimi inspektoratami. Ustawa zmienia fundamentalnie podejście do kontroli, ale i do szeroko pojętego państwowego monitoringu środowiska. Musimy też pamiętać, że inspekcja ochrony środowiska to nie tylko kontrola, interwencje, dbanie o podmioty gospodarcze, ale szeroko pojęte badanie środowiska w sposób ciągły i permanentny - powiedział na konferencji prasowej Ciećko. Główny inspektor podkreślił, że "fundamentalna zmiana, która dotyczy samej czynności kontrolnej ma na celu stworzenie przy wojewodach silnych pionów kontrolnych".

- Po tym co przeżywaliśmy w zeszłym roku, czyli o stworzeniu struktur wręcz mafijnych i naszej współpracy z policją i prokuraturami w całym kraju, nie mogło być innego wyjścia, tylko prawo musiało ewoluować w kierunku - w sposób diametralny i szybki - procederu, który dotyczy nie tylko gospodarki odpadami, ale również gospodarki wodno-ściekowej - mówił główny inspektor.

600 nowych etatów inspektorskich

Ciećko wskazał, że inspektorzy ochrony środowiska uzyskali nowe kompetencje. W związku z tym na regulacje płac pracowników inspektoratów zostało przyznane 80 mln zł i zostało stworzonych 600 nowych etatów inspektorskich w skali kraju, z czego 34 przypadały na województwo kujawsko-pomorskie.

Główny inspektor zaprezentował też legitymację inspektorów ochrony środowiska, która - jak zaznaczył - podobna jest do legitymacji funkcjonariusz polski ABW czy CBA . - Ta legitymacja zawiera zapis, który mówi, że upoważnia do wstępu i przeprowadzenia bez uprzedzenia o każdej porze dnia i nocy kontroli przestrzegania przepisów i decyzji administracyjnych w zakresie ochrony środowiska, a w przypadku kontroli planowej - bo i takie przeprowadzamy - po okazaniu zawiadomienia o kontroli - zaznaczył.

Inne organy nie mogą odmówić pomocy przy kontroli

Główny inspektor podkreślił, że inspekcja pracuje 24 godziny na dobę, a policja, ograny administracji państwowej i wszystkie nie mogą odmówić pomocy przy kontroli, gdy zajdzie taka potrzeba. - Kontrolujemy podmioty korzystające ze środowiska, korzystające z decyzji administracyjnych. Nie wchodzimy na kontrole do sąsiada, który pali śmieci w piecu, do domów prywatnych. My jesteśmy od kontroli szeroko pojętej działalności gospodarczej czy emisji do środowiska - dodał. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Ozdoba: Chcemy wybudować instalację do unieszkodliwienia niebezpiecznych odpadów (16 grudnia 2020)Ekoinfonet to system informatyczny Inspekcji Ochrony Środowiska. Dane udostępniane na wniosek (07 grudnia 2020)NIK krytycznie ocenia system kontroli paliw stałych (01 grudnia 2020)Udana akcja KAS. Zatrzymano ponad 410 ton odpadów (10 listopada 2020)UOKiK kontroluje kotły na paliwo stałe; chodzi o wyeliminowanie z rynku kopciuchów (28 września 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony